iDNES.cz

Budoucí sestřičky mohou nově studovat i v Prachaticích a Strakonicích

  14:48
Zdravotní sestry na trhu práce chybí, proto je potěšitelný velký zájem o středoškolské studium oboru praktická sestra na jihu Čech. Novinkou je zahájení výuky v Prachaticích a Strakonicích.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Rekordní počet přihlášek do oboru praktická sestra dostala Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická v Českých Budějovicích.

Zájem je i o studium v odloučených třídách, které se otevřou od září v prachatické střední pedagogické škole a Střední průmyslové škole ve Strakonicích.

„Převis přihlášek v Budějovicích je téměř trojnásobný. Na 60 míst ve dvou třídách máme 172 zájemců, což je o 32 víc než loni. Přihlášku do Prachatic si podalo 18 deváťáků, a do Strakonic dokonce 24,“ vypočítal ředitel budějovické zdravotnické školy Karel Štix.

V obou detašovaných třídách počítá s 25 žáky, a pokud se místa nenaplní, vyhlásí Štix na jaře ještě další kola přijímacích zkoušek. Průmyslovka i pedagogická škola se už na otevření nových tříd maturitního oboru praktická sestra připravují.

„Kvalita jejich odborné přípravy je zaručena tím, že to budou žáci Střední zdravotnické školy v Českých Budějovicích, my budeme její detašované pracoviště. Všeobecné předměty je budeme učit my, odborné povedou učitelé z českobudějovické školy,“ popsal Antonín Krejsa, ředitel Střední pedagogické školy Prachatice.

O přípravu budoucích zdravotních sester přímo ve svém okrese usilovali ředitelé prachatické a strakonické nemocnice. Jsou přesvědčeni, že když se sestřičky budou chystat na povolání v domácím prostředí i nemocnici, je větší šance, že tam nakonec zakotví.

Mají pro ně také motivační stipendia a strakonická nemocnice i odbornou třídu ve svém areálu.

„Potřebujeme pracovníky hlavně ze svého regionu, protože mají pozitivní vztah k dané oblasti a lidem, kteří tu žijí. Budoucí zdravotní sestry k nám budou chodit ve třetím a čtvrtém ročníku na praxi a na vlastní oči se mohou přesvědčit, že i malá dobře vybavená okresní nemocnice jim může nabídnout perspektivní zaměstnání,“ řekl šéf prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Prachatická nemocnice netrpí žádnou vážnou personální krizí, kvůli přirozené obměně, jako jsou rodičovské dovolené, nemocenské či odchody do důchodu, ale potřebuje posílit na všech odděleních po jedné praktické sestře.

A má jim také co nabídnout, aktuálně od letoška zvedla sestrám platy o zhruba 15 procent, takže jejich průměrný plat přesahuje 30 tisíc korun. Nemocnice přispívá na penzijní i životní pojištění a má mateřskou školu.

Podobná situace je také ve strakonické nemocnici, i tam chybí okolo deseti sester. „Sestry nabíráme pořád. Jsou stále žádané i v pečovatelských službách či privátní sféře. Spolupráci se zdravotnickou školou bereme vážně. Chystáme v nemocnici odbornou učebnu, sborovnu a kabinet,“ sdělil šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Připravované detašované třídy pomohou uspět více zájemcům o povolání sestřičky v regionu. „Letos děláme troje přijímačky pro každé místo zvlášť a uchazeči na tom mohou vydělat tím, že do nových tříd není takový převis,“ srovnal ředitel Štix, který chystá vybavení odborných tříd v detašovaných školách.

Každá musí mít vybavení jako ordinace, její pořízení vyjde na 700 tisíc korun. A protože se v ní může učit 12 žáků, budou čtyři.

Otázkou při zavádění nových tříd oboru praktická sestra bylo, zda strakonická průmyslovka konkurenčně neohrozí nedalekou tradiční zdravotnickou školu v Písku. I ta však registruje rekordní počet přihlášek.

„Na praktickou sestru se u nás hlásí 110 žáků a budeme otvírat jednu třídu se 30, mívali jsme 80 až sto přihlášek,“ potvrdila ředitelka školy Helena Šatrová. Písecká škola se může pochlubit třemi nově vybavenými odbornými učebnami a dvěma robotickými modely, které používají pro výuku ošetřovatelství jen vysoké školy.

zpět na článek