iDNES.cz

Po Šumavě se v zimě dá jít i pěšky, ale pozor na padající stromy

  11:46
Běžkaři nadšeně voskují lyže a vyrážejí na udržované stopy. Cestou míjejí turisty, kteří i ve sněhu dají přednost pěší procházce. Jejich možnosti jsou v zimním období sice omezené, přesto si však túru po Šumavě mohou dopřát.

Mrazivé ráno na Třístoličníku a Trojmezné hoře na Šumavě | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Populární cesta, kudy se dá bez problémů projít, vede z Modravy přes bývalou Rybárnu k Javoří pile. Úsek je dlouhý šest kilometrů.

„V zimě nemyslíme jen na běžkaře. Pěší mají možnost vyjít si také k tři a půl kilometru vzdálené Jezerní slati, k níž je stezka udržována zároveň s běžkařskou. Dá se dojít i na Rokytu nebo dva kilometry vzdálený Modravský most. Udělat si třeba víkendový výlet v okolí Modravy není problém,“ ujišťuje Martina Karlová z místního infocentra.

Slevy za vysvědčení

Jihočeské skiareály hlásí vynikající sněhové podmínky, na zamrzlém Lipenském jezeře je bruslařská dráha. Střediska dávají dnes slevy dětem za vysvědčení. V příhraničním areálu Sternstein dostanou ty, které mají samé jedničky, celodenní skipas zdarma. Jedničkáři budou lyžovat v lipenském areálu celý den za 20 korun. Všechny děti, které přinesou kopii vysvědčení, dostanou na Zadově 50 % slevu na jízdenku.

Velkým lákadlem je vyrazit z Českých Žlebů po modré k dřevěné Stožecké kapli, která platí za lokální chloubu. Cesta je udržovaná až na poslední půlkilometr, který stoupá lesem až do cíle. „Tady to prošlapávají turisté. Aktuálně je tam okolo půl metru sněhu. Ideální je vzít si sněžnice, jinak doporučujeme pevnou obuv a návleky,“ radí Veronika Hričovská z infocentra ve Stožci.

Právě odtud pokračují vlaky až na hranice do Nového Údolí, které je výchozím bodem na Třístoličník a Plechý. Tato výprava je však v zimě náročnější. K Rosenauerovu pomníku je červená trasa sice udržovaná pluhem, další výstup lesní cestou na Třístoličník už jednoduchý není. „Cesta může být vyšlapána, ale sněžnice jsou rozhodně lepší. Nahoře leží metr a půl až dva metry sněhu,“ pokračuje Hričovská.

Mrazivé ráno na Třístoličníku a Trojmezné hoře na Šumavě
Mrazivé ráno na Třístoličníku a Trojmezné hoře na Šumavě
Mrazivé ráno na Třístoličníku a Trojmezné hoře na Šumavě

Běžkaři se hemží v okolí Kvildy, mají tu stopy řádně upravené. Udržovat navíc i pěší stezky není snadné. „Daří se nám prohrnovat trasu na Bučinu. Šest kilometrů mohou pěší turisté projít třeba i s kočárkem,“ přibližuje starosta Kvildy Václav Vostradovský. Horší je to s cyklostezkou k Jezerní slati. Tu se od silného sněžení před dvěma týdny zatím nepodařilo upravit.

Sněžnice si mohou lidé půjčit

Stále však platí, že jak běžkaři, tak chodci si musí na Šumavě dávat pozor. Pod tíhou sněhu se mohou lámat větve a špičky stromů.

„Po Novém roce napadl mokrý a těžký sníh, který vyvrací i celé stromy. Nebezpečí sice už nehrozí tolik jako před několika týdny, přesto ale trvá. Hlavně v 900 metrech a výše, kde je sněhu nejvíce,“ upozorňuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák s tím, že turisticky nejvytíženější je v zimě centrální Šumava.

Přístup na stezky park neomezuje. „Vyrazit do přírody stojí za to. Je ale potřeba se od viditelně narušených stromů držet dál. A špičky stromů se lámou bez varování,“ dodává Dvořák a zve na organizované vycházky na sněžnicích po šumavské krajině, jejichž rozpis naleznete na webu národního parku. Sněžnice je možné si zapůjčit.

Autor:
zpět na článek