iDNES.cz

Opravou domu na náměstí získali v Krumlově nové reprezentativní prostory

  10:52
Krumlovští mají přímo v historickém centru města nové prostory pro setkávání lidí. Městský rozvojový fond otevřel po téměř roční práci zrekonstruované renesanční sály radnice v domě číslo dvě na náměstí Svornosti.

Šéf Českokrumlovského rozvojového fondu Petr Troják prochází opravený dům na náměstí v Krumlově. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když se před časem konal ve velkém zasedacím sále rohového domu vedle radnice na náměstí Svornosti křest knihy Český Krumlov - město pod věží, jeho hosté dostali dvě novinky v jednom balení.

Nevšední videoprezentaci publikace o městě od doby začátků fotografie do první poloviny 20. století si mohli užít jako vůbec první návštěvníci v čerstvě zrenovovaných prostorách renesančních sálů radnice. Nacházejí se v prvním patře nárožní budovy v sousedství městského úřadu nad infocentrem.

„Rekonstrukce dvojky, jak domu pracovně říkáme, trvala deset a půl měsíce a vyžádala si náklady ve výši zhruba sedmi milionů korun. Dřív tu byly také zasedací místnosti a kanceláře, ale trochu jiné kvalitativní úrovně,“ uvedl Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF), který je majitelem historické budovy.

Měšťanský dům, jehož počátky se datují až do období kolem roku 1300, vystřídal podle záznamů Encyklopedie Českého Krumlova několik vlastníků. V 90. letech 16. století patřil například českokrumlovskému primátorovi a rožmberskému úředníkovi Jiřímu Firštovi.

V roce 1867 vyhořel a v roce 1876 byl převeden do držení městské rady. V té době přišel o klasické loubí, z něhož mu zůstalo jen jediné pole. Do roku 1948 zde byl hostinec, pak závodní a vojenská kuchyně.

Počátky měšťanského domu se datují až do období kolem roku 1300.

„Je to největší měšťanský dům, byť se do náměstí tváří nenápadně. Všichni si mysleli, že největší je Vlašský dvůr v Dlouhé ulici, ale když se podíváte na mapu, největší je právě tento nárožní dům na náměstí. A já jsem velice rád, že se teď jeho první patro dorovnalo ke kvalitám přízemí i krovu a dostal se mezi nejhodnotnější domy,“ řekl Jiří Bloch z budějovického Národního památkového ústavu, který na celou rekonstrukci dohlížel.

Návštěvníci infocentra se mohou kochat pletencovým stropem, v patře je podle Blocha nejkrásnější gotický krov v Českém Krumlově z roku 1500.

„A první patro, které bylo ve 20. století přepříčkované nějakými papundekly, dostalo nynější vyváženou kombinaci hezkého hřebínkového klenutého prostoru. Komunikační koridor a trámový strop jsou sice z mladšího barokního období, v patře si však můžete prohlédnout velice zajímavé interiéry,“ vysvětlil památkář.

Fasáda je ve srovnání s dalšími historickými domy v krumlovském centru obyčejnější, zrušená loubí už tam nikdo nevrátí. „V optice patnácti měšťanských domů na náměstí je spíš nenápadný, ostatní fasády působí trošku monumentálněji. Ale když se dostaneme do vnitřních prostor dvojky, je to velice pozoruhodný dům,“ srovnal Bloch.

Rozvojový fond nyní plánuje využití zrekonstruovaných prostor. „Velký i malý zasedací sál budou sloužit hlavně k setkávání lidí při různých příležitostech. S prostory počítáme pro různá jednání i slavnostní příležitosti jak pro městský úřad, tak i ČKRF, protože na náměstí jsme neměli žádné zasedací místnosti, které by byly trošku na úrovni,“ uvedl Reitinger.

Na zpřístupnění nových zasedacích místností čekali i představitelé krumlovské radnice, jejichž předchůdci prostory, v nichž byl při letošní rekonstrukci objeven trámový barokní strop, také využívali.

„Rádi bychom v nich dělali porady i jednání komisí, kterých se zúčastňuje větší počet lidí. Takové prostory nám nyní v historické budově radnice chybí. A určitě se nám budou nové reprezentativní sály hodit při pořádání slavnostních akcí,“ sdělila českokrumlovská mluvčí Petra Nestávalová.

Zmodernizované kanceláře v tomto domě obsadí například krumlovské Sdružení cestovního ruchu, Sdružení průvodců i nově vznikající Destinační společnost Českokrumovska, která se bude zabývat propagací celého regionu.

zpět na článek