iDNES.cz

Na jihu Čech je nejvíce volných míst od roku 1991. Chybí hlavně řidiči

  16:28
Nezaměstnanost v regionu byla v červenci na dvou procentech a počet volných míst dosáhl opět historických čísel. Celkem jich v Jihočeském kraji bylo ke konci července více než 18 tisíc. Aby si některé společnosti udržely zaměstnance, zvyšují mzdy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Devět a půl tisíce lidí bez práce a téměř dvakrát tolik volných míst. Taková byla v červenci situace na trhu práce na jihu Čech. Celkem region nabízí 18 847 volných pozic, což je nejvíce od založení úřadu práce v roce 1991. Posty, které je potřeba obsadit, jsou stále stejné.

„Nejvíce jsou potřeba řidiči v dálkové nákladní dopravě a řidiči autobusů. Poté následují zejména kvalifikované a dnes už i nekvalifikované profese ve strojírenství. V těchto letních měsících je také velká poptávka po sezonních profesích, jako jsou kuchaři, číšníci či prodavači,“ popisuje vedoucí oddělení trhu práce z krajské pobočky úřadu práce Jiří Beran.

Firma navýší mzdové prostředky o více než 45 milionů

Lidé do výroby chybějí napříč krajem dlouhodobě a firmy na situaci reagují různě. Jednou z hlavních motivací jsou peníze, a tak i nadále pokračuje zvyšování mezd.

Nezaměstnanost na jihu Čech v červenci

Budějovice 1,9%

Č. Krumlov 3,0%

J. Hradec  1,2%

Písek 1,6%

Prachatice 1,5%

Strakonice 2,4%

Tábor 2,8%

Jihočeský kraj 2,0%

Například vimperský závod společnosti Rohde & Schwarz, kde pracuje více než 700 lidí, zvedl hodinovou mzdu od července v průměru o takřka 10 procent. Další finance získají zaměstnanci v podobě mimořádné odměny, která činí 2,6 procenta objemu mezd vyplacených v uplynulém obchodním roce.

„Nejvíce si polepší zaměstnanci na dělnicko-technických profesích. Řádově na výplatních páskách objeví částku až o několik tisíc vyšší,“ líčí mluvčí firmy Lucie Laštíková. Zároveň dodává, že se tím navýší mzdové prostředky firmě o více než 45 milionů korun za rok.

„Kromě adekvátního platového ohodnocení plánujeme investovat prostředky i do zlepšení infrastruktury a pracovního prostředí,“ říká prokurista vimperského závodu Tomáš Kadeřábek 

„V průměru jsme navyšovali o sedm až osm procent“

Na Prachaticku je podíl nezaměstnaných jeden z nejnižších v regionu. V červenci dosáhl 1,5 procenta. „Nyní nabízíme zhruba deset pozic s tím, že na každou jsme schopni přijmout více lidí. Sháníme posily do administrativy i výroby. Lidé nepotřebují žádné speciální vzdělání,“ doplňuje Laštíková.

Na Českokrumlovsku jsou čísla pravidelně odlišnější. I tam se však stejně jako ve zbytku regionu zvyšují platové nabídky.

Nově to pocítí pracovníci největšího světového výrobce kosmetických tužek Schwan Cosmetics CR, který se dohodl s odboráři na růstu mezd. Ze stávajících zhruba 600 zaměstnanců si nejvíce přilepší lidé v dělnických profesích. Operátoři v průměru o 1 600 korun měsíčně a seřizovači o 1 200 korun.

„V průměru jsme navyšovali o sedm až osm procent. Podmínky se ale měnily podle různých kritérií. Ve výrobě dostal každý přidáno minimálně tisíc korun, někteří však až tři a půl tisíce podle odbornosti a loajality k firmě. V administrativě se mzdy navyšovaly v průměru o dvě a půl procenta,“ shrnuje personalista Petr Koten.

Na Jindřichohradecku bylo bez práce 825 lidí

V současné době zahajuje společnost zkušební provoz nové výrobní haly, do jejíž výstavby investovala 700 milionů korun. Do konce října chce přijmout 70 nových posil.

Lidé jsou však potřeba po celém Jihočeském kraji. Meziročně je nezaměstnanost nižší o 0,8 procentního bodu.

Na jihu Čech bylo ke konci července 18 847 volných pracovních míst. „To je o 366 více než v červnu. V meziročním srovnání je pak číslo větší o 6 389 míst. Těžko říct, jestli se bude nadále zvyšovat,“ vysvětluje Beran.

Podle něj se během letních měsíců situace na trhu práce příliš nemění. Na konci července statistikové zaznamenali na jihu Čech nepatrný nárůst. Prognózy pro srpen jsou obdobné.

Vůbec nejnižší podíl nezaměstnaných byl na Jindřichohradecku, kde dosáhl 1,2 procenta. Bez práce zde bylo pouze 825 lidí. Největší českobudějovický okres dosahuje podobné hodnoty jako celokrajský průměr, kde byl podíl nezaměstnaných v červenci přesně dvě procenta.

Autor:
zpět na článek