iDNES.cz

Jámy i výhrůžky kopáčů. Jankov chce průmyslovou těžbu vltavínů

  9:39
Jako na Klondiku v době zlaté horečky si připadají někteří obyvatelé a chataři z Jankova na Českobudějovicku. Na jejich pozemcích řádí už několik let skupiny kopáčů vltavínů.

Po vzoru Netolic na Prachaticku proto obec souhlasí s jejich průmyslovou těžbou společností Monday Morning. Její žádost zatím zkoumá ministerstvo životního prostředí, podobně jako u lokalit Jakule a Byňov na Novohradsku. K případné průmyslové těžbě se zatím veřejnost staví různě.

„Nejhorší je, že kopáči už lidem, kteří je napomínají, vyhrožují. Našly se tu po nich i injekční jehly. Vedení obce je pro vytěžení vltavínů,“ tvrdí místostarostka Jankova Marie Vaňková.

Na nedávném jednání majitelů pozemků s firmou obec s průmyslovou těžbou souhlasila, nejednotný názor ale mají soukromí vlastníci pozemků. Zcela proti je Správa CHKO Blanský les i Správa CHKO Třeboňsko, do jejichž teritoria případné těžební zóny zasahují.

Prvním krokem k povolení je souhlas ministerstva s průzkumem naleziště těžkou technikou. Právě stanovisko ochranářů je důležité na vahadlu rozhodování. Také proto úředníci odmítli sdělit, jak žádost o průzkum, podanou už v květnu, posoudili.

„Společnost Monday Morning žádala původně u Jakule o průzkum vltavínů, křemenné a živcové suroviny. Teď požadavek zúžila jen na vltavíny. Řízení není tady ani u Jankova ukončené, jeho účastníci se mohou k materiálu vyjádřit,“ vysvětlila Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

Podle jednatele společnosti Monday Morning Marka Stanzela bude ještě cesta od podání žádosti k zahájení těžby dlouhá a čeká je spousta razítek. Ložisko u Jankova je pro ně problematické tím, že pozemky na něm mají víc majitelů.

„Jednodušší je jednání v případě Jakule, kde pozemky patří státním lesům. Končíme s těžbou u Netolic, kde jen příprava území i s povolením trvala čtyři roky. Lokalitu rekultivujeme podle přání města,“ poznamenal Stanzel.

Od odtěžení nalezišť vltavínů si vlastníci pozemků slibují, že s kameny zmizí i černí kopáči a po zahlazení těžby i hluboké jámy v polích a lesích.

„Vše záleží na tom, jakou s firmou sepíšeme smlouvu o podmínkách. Pronajaté území musí oplotit, les znovu vysázet,“ míní starosta Jankova Jan Jílek.

„Zlatá horečka“ začala před 40 lety

Vltavíny začali ve větší míře hledat prospektoři před zhruba čtyřiceti lety. Pamětníci popisují, jak se ve větší míře začaly tyto kusy zelené horniny objevovat po melioračních výkopech v polích například v okolí Jankova.

Odstartování horečky v tomto místě si dnes přisuzuje osmapadesátiletý Jiří, který v osmdesátých letech pracoval jako učeň v Zemědělském družstvu v Jankově. „Bylo to po dešti. Ve výkopech jsem zahlédl zelené kameny a nasbíral jich hromadu. Zabalené v šátku je pak přinesl do hospody. Všichni valili oči,“ vzpomíná muž.

Podle starosty Jílka se už v těchto letech začaly objevovat v krajině první jámy po kopáčích, ale běsnění hledačů nebylo nikdy tak mocné jako teď. Zlobí ho, že podkopávají stromy v lese. Navíc se motají mezi chatami v osadě Voletíny a děsí rekreanty. Ti jim přisuzují i vykradené objekty. Čas od času rozjede proti nim razii policie, ale bez valného výsledku.

„Jsou organizovaní. Pracují na dvě směny, kopou s čelovkami na hlavě, používají agregáty pro čerpadla. Nedávno si přivezli dokonce bagr,“ říká starosta Jankova Jílek, který stojí i v čele sousední obce Holašovice zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kontroly kopáčů má na starost obvodní oddělení policie v Boršově nad Vltavou. Podle jejího vedoucího Michala Wintra předávají protokoly o kontrolách kopáčů inspekci životního prostředí. Ta je zařazuje do přestupkového řízení. Ačkoliv má být přestupkové řízení od roku 2017 přísnější vůči obstrukcím, v kauze Vltavíny to tak nevypadá. Pro strážce zákona je obtížné těmto lidem přestupek ve finále prokázat.

Poslední policejní zátah je z června letošního roku. V červenci 2015 dokonce jeden z kopáčů přišel o život. U Ločenic zavalil písek pětatřicetiletého muže a ten se udusil. Předpoklady policistů, že tato tragédie bude pro další varováním, se nepotvrdily.

Jihočeské vltavíny jsou podle odborníků žádané pro svoje typické nazelenalé zbarvení. Používají se ve šperkařství, další sortou zákazníků jsou sběratelé. V poslední době jejich cena vzrostla i kvůli legendě, že vyzařují vesmírnou energii. Odebírají je stále víc obchodníci s ezoterickými předměty.

zpět na článek