iDNES.cz

VIDEO: Obří oči oživily chladicí věže, na Temelín hleděly stovky lidí

  8:20
Silnici vedoucí z Hluboké do Týna nad Vltavou obsadily ve středu po setmění stovky nadšenců s fotoaparáty. Umělec a muzikant Milan Cais promítal na chladicí věže temelínské elektrárny obří oči. Noční hlídač byl součástí výstavy Umění ve městě, která se koná po celém Českobudějovicku.

„Je to největší videomapping v historii Česka. Milan Cais probudil k životu největší industriální sochy v jihočeské krajině,“ říká sochař a kurátor výstavy Michal Trpák.

Každé oko na chladicí věži bylo velké zhruba čtvrtinu hektaru. „Na šířku mají chladicí věže v místě projekce 80 metrů, oko mělo na výšku 30 metrů. Projektory byly umístěny ve vzdálenosti dvě stě metrů, oči se promítaly ve výšce 130 metrů,“ upřesnil Marek Sviták, mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

Dvě obří lidské oči, které se hýbaly, byly tak vidět po celé okolní krajině. Mohli je sledovat i lidé z Českých Budějovic nebo Hluboké nad Vltavou.

Podle zpěváka a bubeníka Tata Bojs Milana Caise řešili organizátoři do poslední chvíle technické detaily, aby videoinstalace byla perfektní a oči působily reálně.

K osvícení dvou chladicích věží použili umělci čtyři projektory. Každý váží 250 kilogramů a má elektrický příkon 8 kW. „Světelný výkon každého je 40 tisíc ansi lumen. Jde o nejsilnější projektory, které jsou v současnosti na trhu dostupné,“ představil techniku Romana Dušek z Vision Factory.

Na místo se přijela podívat spousta lidí z okolí. Auta stála po krajnicích silnice vedoucí od Hluboké k Týnu nad Vltavou. Kolem nich se pohybovali lidé v reflexních vestách s mobily a foťáky. Doprava tak byla zhruba na dvě hodiny mírně omezená. Vše se však obešlo bez komplikací.

Zájemci mohou celou performanci sledovat pohodlně dnes na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Tam je od 18 hodin slavnostní zahájení a koncerty kapel Vees a Tata Bojs. Během hraní budou organizátoři Nočního hlídače promítat na obrazovky.

Umění ve městě pořádá Město České Budějovice ve spolupráci s Flera Gallery. Jedenáctý ročník je zatím vůbec největší v historii této akce. Na dvanácti lokalitách najdou lidé 45 děl od 31 výtvarníků. Festival obsadil i Hlubokou nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Týn nad Vltavou nebo zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

Jedním z nových míst je Lipno. Sochy nazvané Dialog stojí na Králičím ostrově uprostřed přehrady. Kdo si je bude chtít prohlédnout, musí za nimi doplavat, nebo dojet na lodi či šlapadle. Figurky Člověče, nezlob se! dělají společnost Obrrybě u mariny.

„Je krásné, že letos za sochami můžete myšlenkově i skutečně plout po proudu Vltavy, vystoupat na vrchol Kleti nebo je objevit jako poklad na ostrově uprostřed lipenského jezera,“ líčí Trpák.

Nahá žena a muž nad cyklostezkou

Velký rozruch budí sochy na oblíbené cyklostezce mezi Budějovicemi a Hlubokou. Těsně před golfovým hřištěm „letí“ přímo nad hlavami cyklistů a bruslařů nahý muž a žena od Michala Trpáka.

„Další instalace najdou lidé v areálu Alšovy jihočeské galerie zámku Hluboká, ale i u Loveckého zámku Ohrada. V Budějovicích mimo jiné představí své práce mnoho známých jmen jako Čestmír Suška, Michal Gabriel, Václav Fiala nebo Jaroslav Róna a Milan Cais,“ popisuje Trpák.

V centru krajského města je k vidění například Ucho na Zlatém mostě, Vzduch v autě na hlavním náměstí, trojice postav na slepém rameni Malše nebo Podobenství s lebkou na Piaristickém náměstí.

Poslední vernisáž je v neděli 10. června v areálu zámku Mitrowicz při Víkendu otevřených zahrad. Sochy vydrží na svých místech po celém kraji až do září. Podrobný přehled je na www.umenivemeste.cz.

Autor:
zpět na článek