iDNES.cz

Kauza pozemků s vrakem autobusu u oblíbené cyklostezky zamíří k soudu

  11:00
Už rok a půl dělá torzo autobusu Českým Budějovicím ostudu u řeky Vltavy. Vrak je na soukromém pozemku, takže s tím radnice nemůže nic dělat. Zastupitelé schválili odkup plochy za skoro 3,5 milionu korun. Majitelé si ji však i podle posudků cení na bezmála 5,7 milionu korun.

Na zatím posledním jednání budějovických zastupitelů bylo pro 30 z 33 hlasujících. Jenže k dohodě stále ještě nedošlo.

„My jsme sice nabídku na odkup odhlasovali, ale majitelům se nezdála. Oni podali žalobu a věc se projednává,“ potvrdil náměstek primátora Petr Holický (ANO).

Město navrhlo koupit pozemky nedaleko sídliště Vltava za necelých 3,5 milionu, což je 446 korun za metr čtvereční. Majitelé, bratři Rybákovi, sice proti původním požadavkům slevili, ale přesto požadovali bezmála 5,8 milionu, což je 746 korun za metr.

Spor je tak opět na mrtvém bodě, a navíc se přesune k soudu. Situaci možná využije některá z politických stran v předvolební kampani pro komunální volby. „Předběžně jsme se už domluvili na poskytnutí místa pro jejich billboardy,“ sdělil jeden z majitelů Vladimír Rybák.

Podle jeho vyjádření město více než dvacet let užívá jejich pozemky jako veřejné prostranství, a proto dali celou věc k soudu.

„Jedná se o žalobu na vydání bezdůvodného obohacení za dobu užívání našich pozemků bez právního titulu,“ upřesnil Rybák. Dále zdůraznil, že by k tomuto kroku nepřistoupili, pokud by došlo k výkupu pozemků za cenu obvyklou.

Využití k volnočasovým aktivitám

Na ocenění plochy si nechalo město i Rybákovi udělat několik posudků a ceny se liší. První od znalce Josefa Roučky bratři předložili už v dubnu roku 2016 s výslednou cenou přibližně 1 100 korun za metr čtvereční.

Zástupci radnice reagovali s tím, že si nechají zpracovat nový, vlastní. Ten v prosinci dokončil Ústav znalectví a oceňování Vysoké školy technické a ekonomické v Budějovicích s cenou 447 korun za metr.

„Jelikož byla tato cena o 60 procent nižší než naše, dohodli jsme se s představiteli města, že bude proveden revizní znalecký posudek a v něm uvedenou výslednou cenu budou obě strany respektovat,“ sdělil Rybák.

Výsledkem byla cena 900 korun za metr, ale tuto částku zástupci radnice odmítli. V říjnu 2017 pak majitelé nabídli slevu 1,2 milionu korun a z nabídky vyjmuli tři pozemky, které nebyly předmětem sporu. I přes další vývoj se však situaci nepodařilo vyřešit.

„Chceme, aby se nám dostalo stejného přístupu, jak je to v jiných případech. Naše dosavadní návrhy ohledně kupní ceny byly vždy podloženy znaleckým posudkem a naším cílem není prodat pozemky za cenu co nejvyšší,“ dodal Rybák.

Existují také návrhy, jak s poměrně lukrativní plochou u cyklostezky u Vltavy naložit.

„I majitelé při našem prvním jednání vystupovali v podstatě jako lidé s podnikatelským záměrem, kteří chtějí s tímto pozemkem dál nakládat. Vypadalo to, že by se dalo i spolupracovat s městem. Řekl jsem, že se mi jejich studie líbí, a pokračoval bych, jenže oni změnili strategii a postavili tam autobus,“ zavzpomínal na počáteční jednání náměstek Holický.

I někteří další zastupitelé při jednání o odkupu zmínili, že by bylo dobré v případě dohody pozemky dál využít. „Jedná se o prostor vedle cyklostezky a naskýtá se podobné využití, jako mají v Hluboké nad Vltavou k volnočasovým aktivitám,“ uvedl Viktor Lavička (ANO).

Rybákovi teď na místě zvažují výstavbu zahradní restaurace s menším sportovištěm na jejich největším pozemku, což je podle jejich slov plně v souladu s územním plánem. Menší pozemek pak zřejmě využijí jako odkladiště.

„Co se týká nejbližšího využití, obrátila se na nás jedna z úspěšných politických stran parlamentních voleb, která by ráda využila naší kauzy ve své předvolební kampani v komunálních volbách,“ oznámil Rybák.

Autor:
zpět na článek