iDNES.cz

Jihočeským firmám se daří, tak zvedají platy. Přidávat budou i letos

  17:36
Řada Jihočechů má důvod, aby se na nový rok těšila. Podle prognóz by v tomto období mělo pokračovat zvyšování platů. To často slouží jako hlavní zbraň v boji o zaměstnance.

Společnost Robert Bosch České Budějovice patří mezi největší jihočeské zaměstnavatele. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Fakt, že se české ekonomice daří, pociťují i velcí zaměstnavatelé na jihu Čech. Rok 2017 se jim povedl, což mělo často dopad i na jejich pracovníky. Zvyšování platů zasáhlo velkou část podniků napříč krajem.

Firmy si to mohou dovolit a zároveň je k tomu nutí situace na trhu práce. V menších i velkých závodech stejně jako v posledních letech chybí kvalifikovaní zaměstnanci a lidé na dělnických pozicích. Právě peníze jsou jednou z hlavních zbraní v boji o ně.

Od nového roku dostanou přidáno například zaměstnanci zlivského závodu firmy Prym Consumer, kde vzrostou mzdy pro přibližně 200 lidí v průměru o sedm procent. Navýšení se týká především dělnických profesí, ale zahrnuje i administrativní pracovníky. Kromě základní částky se zvedl také příplatek za práci v odpolední a noční směně a také o sobotách a nedělích.

„Významné navýšení mezd bylo možné především díky dalšímu přebírání výrob s výrazně vyšší přidanou hodnotou z německých sesterských společností do našeho závodu,“ konstatoval jednatel společnosti Miroslav Lácha.

Řada firem v kraji zvedala platy už v průběhu loňského roku

I další oslovené firmy budou letos zvyšovat platy. Patří mezi ně největší jihočeský zaměstnavatel, kterým je českobudějovický Bosch.

„Výsledkem kolektivního vyjednávání bude plošné navýšení mezd zaměstnanců firmy Robert Bosch České Budějovice o 6,3 procenta. Jedná se o nejvyšší plošné navýšení za poslední léta a tím také představuje velkou podnikatelskou výzvu. Vedení firmy chce poděkovat svým zaměstnancům. Rozvoj je možný i díky jejich vysokému pracovnímu nasazení,“ shrnula personální ředitelka Barbora Schelová.

Řada firem v kraji zvedala platy už v průběhu loňského roku. Nejvíc rostly ve strojírenství. Vyjednávání v těchto společnostech se často účastní Odborový svaz Kovo. Za uplynulý rok došlo v podnicích, kde působí, k uzavření 40 kolektivních smluv. Platy pak stouply v průměru o pět procent.

„Tato hodnota byla vyšší než v roce 2016 a zcela určitě se začala projevovat situace na trhu práce, kde poptávka po nových zaměstnancích začala převyšovat nabídku,“ uvedl předseda Odborového svazu Kovo Jan Švec.

Mezi firmy, které svým lidem přidaly, patří Schwan Cosmetics Český Krumlov, Groz-Beckert Czech České Budějovice či Dura Blatná.

Historická čísla si loni připsala skupina Hauser, jejíž závod sídlí v Kaplici. Společnost dosáhla nejvyššího obratu za více než 70 let fungování. A pocítili to i pracovníci.

„Celková odměna zaměstnanců u nás ve společnosti rostla. V souhrnu se navýšení výdělků mohlo v roce 2017 pohybovat okolo 14 procent. Zároveň jsme nabídli zaměstnancům řadu nových benefitů, mezi které patří nově třeba dotované masáže, sportování ve volném čase nebo bezúročné půjčky,“ uvedl personalista Michal Kropáček.

Peníze se přidávaly i ve stavebnictví. Zde platy vzrostly o pět až osm procent. Důvodem je oživení jihočeského stavebního trhu, kde produktivita práce vzrostla o téměř 24 procent.

„Oblast textilního odvětví podepsala pro rok 2017 nárůst mezd o čtyři procenta a neuvádí žádné příklady poklesu platů. Pro rok 2018 je podepsán nárůst mezd o šest procent. Oblast obchodu charakterizuje rok 2017 jako přelomový, kdy se podařilo - a zase jen díky nedostatku zaměstnanců - dohodnout výrazný růst nominálních mezd kolísající kolem pěti procent,“ shrnul Petr Janoušek, předseda regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů.

Ne všichni se však vydávají do boje o pracovní síly tímto způsobem. Takovým případem je českobudějovický strojírenský závod Kern-Liebers. Loni se mu dařilo a tržby zde narostly o deset procent.

„Platy jsme navyšovali v červenci o 4,2 procenta. Mzdová dohoda je u nás součástí kolektivní smlouvy, což nám umožňuje celkem dobře náklady plánovat. Další jednání nás čekají v novém roce v květnu a červnu. Jsme si vědomi současných tlaků na růst mezd v souvislosti s nedostatkem zaměstnanců, snažíme se ale závodů v přetahování zaměstnanců na vyšší mzdy moc neúčastnit. Máme velkou obavu, že by to mohlo firmu v budoucnu velmi negativně ovlivnit. Vyšší platy nedostatek lidí stejně nevyřeší,“ vylíčil jednatel Jaroslav Kopp.

Nový rok se má podobat tomu loňskému

Rok 2018 by neměl přinést žádnou výraznější změnu. Více investic, více zakázek, větší potřeba pracovní síly a pochopitelně i vyšší platy. Tak by mohly nadcházející měsíce vypadat. Podle Janouška bude tlak na větší platy ovlivňovat i přidávání ve státním sektoru.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ale bude firmy tížit i nadále.

„Zaměstnavatelé tvrdí, že nedostatek lidí omezuje schopnost firem vyrábět, a budou v příštím roce usilovat o masivnější dovoz pracovní síly. Otevřeně tvrdí, že náklady na zahraniční pracovníky, v řadě případů zajišťované agenturami, jsou zpravidla nižší než na kmenové zaměstnance a navíc se dají najmout jen na konkrétní zakázku, kdy odpadávají náklady, jež musí jinak firmy hradit za své vlastní zaměstnance. Proti těmto snahám budou odbory bojovat,“ prohlásil Janoušek.

Autor:
zpět na článek