iDNES.cz

Přibývá dětí z chudých rodin, kterým nadace platí školní obědy

  13:08
Čtrnácti žákům Základní školy v Mirovicích na Písecku letos platí školní obědy nadace Women for Women a devět z těchto dětí od září chodí na obědy vůbec poprvé. V Jihočeském kraji jsou takových dětí téměř čtyři stovky.
Problémem v jídlech pro děti je stále příliš mnoho vepřového masa.

(ilustrační snímek) | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

„Do projektu jsme se poprvé zapojili v dubnu s pěti dětmi, teď přibyly další. Registruji ještě jednu žádost, dítě k nám přestoupilo z jiné školy, kde bylo zařazeno v projektu a maminka o něj má velký zájem znovu,“ popsala ředitelka školy Jitka Šebková, která odhaduje, že počet dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit oběd ve školní jídelně, pomalu narůstá.

Její slova potvrzují i čísla. Zatímco ve školním roce 2015/16 bylo do projektu v Jihočeském kraji zapojeno 190 dětí, loni v říjnu se počet vyšplhal na 259 žáků. A do konce školního roku se zvedl na 385 dětí.

„Čísla rostou každý den. Nyní v Jihočeském kraji pomáháme 393 dětem a zapojilo se zatím 62 základních škol,“ informovala manažerka charitativních projektů Women For Women Jana Skopová.

Částka za jeden oběd přitom není nijak závratná, například v mirovické základní škole se pohybuje v rozmezí od 19 do 23 korun. Škola tak v prvním pololetí od nadace získá přes 21 tisíc korun, od ledna do konce školního roku to bude dalších téměř 34 tisíc korun.

Nadace má jasně daná pravidla, jimiž se při rozhodování o poskytnutí pomoci řídí. „Základním kritériem je, že se rodiče o děti starají a komunikují se školou. Jsou to rodiny, které se dostaly do tíživé situace, ale aktivně se ji snaží řešit. Tíživá situace je dlouhodobá a projevuje se i v jiných oblastech - například děti nenosí žádné, nebo chudší svačiny, neúčastní se dalších školních aktivit, mají problém s pomůckami a podobně,“ uvedla Skopová.

Ministerstvo práce má projekt s názvem Obědy do škol

„Vše, co se týče projektů, děláme individuálně. Toto je základní kritérium, když ale kolegyně dostanou žádost, zpětně kontaktují školu a řeší s ní detailně rodinnou situaci. Kritériem není naopak pobírání dávek hmotné nouze, současně to není ani překážka,“ naznačila Skopová.

Nadace posílá informace o své činnosti všem školám, povědomí o této možnosti začínají mít i rodiče. „Ti se o možnost dotovaných obědů sami zajímají. Přestoupilo k nám teď několik dětí a rodiče o to zažádali s tím, že znají projekt z minulé školy a jestli by bylo možné pokračovat v něm u nás,“ potvrdila ředitelka mirovické školy Jitka Šebková.

Žádost může podat jedině škola. „Pokud se na nás obrátí rodiče, nebo pracovnice orgánu sociálně-právní ochrany dětí, vždy je informujeme o tom, že musí kontaktovat školu, do níž děti docházejí. S tou pak řešíme vše potřebné. Máme tak jistotu, že děti opravdu obědvají, a je to nejpřímější cesta, protože se školou všechno řešíme a posíláme jí peníze na obědy konkrétním dětem,“ řekla Skopová.

Nadace Women for Women žádosti přijímá po celý školní rok. Pokud by ale zájem projevila škola teď, musí počítat s tím, že dotace na jídlo dostane žák až od 1.ledna 2018.

Podobný projekt s názvem Obědy do škol nabízí i ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady ale naopak hrají roli dávky hmotné nouze.

„O úhradu školních obědů může požádat zákonný zástupce dítěte za předpokladu, že k rozhodnému datu pobírá dávky hmotné nouze déle než tři měsíce. Dítě musí navštěvovat školu, která je do projektu zapojena. O dotaci z programu žádají kraje. Následně uzavírají smlouvu o spolupráci se školami, které se nacházejí na jeho území a o účast v projektu projeví zájem. Ministerstvo posílá peníze krajům a ty pak jednotlivým školám,“ sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek.

Jihočeský kraj této možnosti nevyužil. „Účast v projektu je dobrovolná, ministerstvo práce oslovilo všechny kraje, zástupci Jihočeského kraje žádost o dotaci nepředložili. V únoru či březnu 2018 plánuje ministerstvo vyhlásit novou výzvu, do které se opět mohou zapojit všechny kraje,“ dodal Sulek.

zpět na článek