Karvinské lázně plánují termály za stamiliony. Doufají v příliv turistů

  11:02
Postavíme v Karviné velký termální park za 650 milionů korun. Takovou zprávu vyslali do světa zástupci tamních Lázní Darkov. Lázně mají již hotovou objemovou studii, která počítá s vybudováním několika venkovních bazénů s termální vodou, nové bazénové haly, apartmánů, viladomů či parkoviště pro 300 aut.

Thermepark vyroste poblíž rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích. U něj má vzniknout parkoviště pro 300 aut. | foto: Vizualizace S-projekt plus

Thermepark, jak by se měla nová atrakce v blízkosti rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích jmenovat, by měl sloužit široké veřejnosti a v létě by jej v jednu chvíli mohlo využívat až tisíc lidí, mimo sezonu šest stovek návštěvníků

„Karviná má ideální podmínky pro takovýto projekt a zaslouží si ho, Lázně Darkov mají zase potřebné know-how a zázemí k provozování velkého termálního parku, spojení proto dává smysl,“ uvedla generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Přesto nad obřím projektem ještě visí několik otazníků. Například není jasné, z kolika zdrojů a v jakém poměru bude stavba financována. „Část z nákladů pokryjí Lázně Darkov z vlastních zdrojů, část by měla přitéct z evropských fondů, na část si vezmou lázně úvěr. V neposlední řadě by měl pomoct i příspěvek Moravskoslezského kraje a města Karviná,“ uvedl mluvčí lázní Miroslav Slaný.

Jenže například na úředníky Moravskoslezského kraje se zatím zástupci společnosti v této věci neobrátili. „Kraj tedy žádnou podporu na jeho výstavbu zatím přislíbit ani nemohl,“ uvedla krajská mluvčí Nikola Birklenová. Mluvčí lázní upřesnil, že s krajem se teprve společnost chystá jednat.

Fotogalerie

Jasné v tuto chvíli není ani to, kdy by se mělo začít stavět. „Záležet bude právě na vyřešení financování a na vydání stavebního povolení,“ podotkl Slaný.

S plány lázní už byli oproti krajským úředníkům seznámeni zástupci karvinské radnice. 

„Potenciál projektu se nám moc líbí. Jednak by se zvýšil turistický ruch, a současně by lázně doplnily stávající nabídku letního koupaliště a krytého bazénu, který se chystáme rekonstruovat. Lázně Darkov mohou počítat s naší podporou a propagací,“ uvedl náměstek primátora Lukáš Raszyk.

Lákadlo pro Čechy i Poláky

Termály by mohly do Karviné přitáhnout nejen tuzemskou klientelu, ale i návštěvníky z polského příhraničí, kteří to mají do Karviné pár minut autem.

Turisty by mohla lákat vyhlášená jodobromová voda z termálního minerálního pramene, jíž budou naplněny některé z bazénů. 

„Jodobromová voda, nazývaná solanka, má vysoký obsah jodu, který je vyšší i než v přímořských oblastech. Koupele v této vodě jsou v současnosti v Lázních Darkov součástí takzvané balneorehabilitace,“ dodal Slaný.

Autor: