Zastupitelé Plzně schválili sloučení teplárny s Křetínského holdingem

  15:10
Plzeňští zastupitelé odsouhlasili, aby radnice připravovala vznik společné energetické firmy, ve které se propojí městem vlastněná Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou patřící do holdingu miliardáře Daniela Křetínského. Město má mít ve firmě podíl 65 procent.

Plzeňská teplárna. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přes čtyři hodiny zastupitelé diskutovali o tom, jestli Plzeňská teplárenská zůstane firmou, jejíchž sto procent akcií bude kontrolovat město Plzeň, nebo zda společnosti budou fúzovat. Nakonec poměrem 30 : 14 uspěli zastánci propojení.

„Není to nevratný krok,“ uvedl těsně před hlasováním technický náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS. Obě firmy už dnes spolupracují. Plzeňská energetika patřící do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského teplem zásobuje například městskou část Skvrňany.

Teplárna potřebuje modernizovat kotle na uhlí

O možném sloučení společností se začalo jednat, protože teplárna potřebuje modernizovat kotle na uhlí, aby od roku 2021 splňovala náročnější limity na produkci zplodin. Náklady jsou odhadované na více než miliardu korun.

Pokud se teplárna spojí s Plzeňskou energetikou, mohla by využít její modernější zařízení a nutné výdaje by se podstatně snížily. Vznikla by také ekonomicky silnější firma, která by mohla těžit z výhodnějšího postavení na energetickém trhu.

Ve společné firmě by 65 procent vlastnilo město, které by si udrželo vliv na cenu tepla. Většinu v představenstvu by podle návrhu obsadili manažeři zastupující Křetínského holding. Ti by podle slibu neměli tři roky navrhovat zvýšení ceny tepla.

ODS prosazovala propojení, komunisté a lidovci byli proti

Plnou podporu mělo propojení obou firem u zastupitelů ODS. „Pokud půjdeme společnou cestou, bude investice do modernizace zhruba půl miliardy. Pokud zůstaneme sami, bude to až 1,5 miliardy,“ uvedl Pavel Šindelář. Ten tvrdí, že fúze by přinesla nárůst dividendy až o desítky milionů ročně.

Proti spojení od počátku vystupují komunisté. Spustili podpisovou akci mezi Plzeňany a chtějí referendum.

„Teplárna je podle našich informací ve výborné formě, rekonstrukci kotlů by měla provést ve své režii a ustát to i za cenu, že by dividendy byly nižší,“ uvedla za klub KSČM Jana Bystřická.

Lidovečtí zastupitelé už dopředu oznámili, že budou hlasovat proti propojení městem vlastněné firmy s privátní. „KDU-ČSL je přesvědčena, že přirozené lokální monopoly - veřejná doprava, voda, odpady, které výrazně ovlivňují kvalitu života občanů, mají vlastnit, řídit a provozovat příslušná města, tak jak je to obvyklé v evropských státech na západ od hranic České republiky,“ uvedli zástupci KDU-ČSL. 

Konečný verdikt padne příští rok v červnu

Na návrh zastupitelů TOP 09 bylo do návrhu usnesení zapracováno, že i nově vzniklá společnost bude v Plzni podporovat kromě kultury nebo sportu i sociální oblast. Zástupci TOP 09 už před hlasováním deklarovali, že propojení podpoří.

Roman Zarzycký z hnutí ANO oznámil, že členové jejich klubu hlasují každý podle vlastního uvážení. Většina jich návrh podpořila.  

O tom, zda se Plzeňská teplárenská skutečně spojí s Plzeňskou energetikou, budou zastupitelé rozhodovat v červnu příštího roku. Do května má být zpracovaný projekt sloučení a akcionářská dohoda mezi oběma firmami.

Autoři: ,