Z televizního vysílače na Klínovci chytí diváci programy v lepší kvalitě

  17:06
Vysílač na Klínovci začal lidem v domácnostech nabízet nové možnosti, které umožňuje moderní televizní signál ve standardu DVB-T2. České Radiokomunikace spustily vysílání 28. února.

Televizní vysílač na krušnohorském Klínovci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ti, kteří zatím nemají televizi, která je schopná přijmout nový formát vysílání, mohou ale zatím zůstat v klidu. Stávající síť DVB-T bude fungovat až do roku 2020.

„To, jestli je televize schopná zpracovat signál DVB-T2, je v poslední době nejčastější otázka našich zákazníků,“ potvrdil prodavač v jedné z ostrovských prodejen s elektronikou. Pokud si ovšem někdo koupil zařízení, u kterého si není jistý, že formát podporuje, může to zjistit na webových stránkách dvbt2overeno.cz.

Pozemní televizní vysílání nabízí širokou paletu programů a je jako jediné pro diváky bezplatné. „Jenom v rámci přechodové sítě DVB-T2 mají diváci nyní k dispozici osmnáct televizních programů,“ uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.

Společnost má v plánu ještě do konce letošního roku pokrýt novým formátem 99 procent obyvatelstva. „Pokrytí tak bude ještě lepší, než jaké má pozemní vysílání doposud,“ ubezpečil Gebauer.

Přechod na DVB-T2 je nutný kvůli tomu, že část televizních kmitočtů bude po roce 2020 využívat datová síť 5G. Pozemní vysílání přitom využívá zhruba 60 procent domácností v České republice.

Nové možnosti vysílání dat kanálem DVB-T2

  • Použitím vyspělejších technologií nabízí až o 60 % větší přenosovou kapacitu. DVB-T2 spojuje to nejlepší z DVB-T, DVB-S2 a DVB-H.
  • Díky tomu je možné vysílat v plném vysokém rozlišení, s prostorovým zvukem, s výběrem jazykových mutací a titulků, nebo také 3D obraz.
  • Vysoká přenosová kapacita otevírá možnosti vysílání multimediálních doplňkových aplikací nebo třeba placených služeb pay-per-view, respektive near video on demand.
  • Přenosová kapacita kanálu je až 40 Mbit/s.
  • Vejdou se do něj 4 kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s). Obraz je kódován v MPEG 4 AVC, zvuk v AAC.

Systém souběžného vysílání ve formátech DVB-T a DVB-T2, který České Radiokomunikace spustily v souladu se Zákonem o elektronických komunikacích, dává lidem možnost včas se na nový formát připravit.

„Pokud lidé nyní neplánují nákup nového televizoru nebo set top boxu, nemusejí nic řešit, protože stávající formát bude dostupný až do roku 2020,“ konstatovala mluvčí společnosti Petra Miterová. Pokud se však k podobnému kroku chystají, měl by být přijímač takový, který podporuje standard DVB-T2.

Ani starší přístroje ovšem nemusejí skončit ve sběrném dvoře. Aby mohly dál fungovat, stačí k nim dokoupit set top box, který dokáže „přečíst“ formát DVB-T2. Obdobně tomu bylo v době, kdy analogové vysílání přecházelo na digitální. „I na tuto možnost se nás zákazníci ptají,“ řekl prodejce z Ostrova.

Na výše uvedené webové adrese je možné ověřit si více než 1300 zařízení, která jsou v současné době na českém trhu.

Technologie DVB-T2 umožňuje zachovat stávající počet televizních stanic a jejich pokrytí i při menším počtu vysílacích kanálů. Navíc díky ní bude moci více programů vysílat ve vysokém rozlišení obrazu HDTV, či dokonce Ultra HD, tedy 4K.