Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

  14:14,  aktualizováno  16:24
Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně věže. Podle vítězného návrhu architektky Evy Jiřičné zde vzniknou obytné domy s rozvlněnou fasádou a zelení na střechách. Praha 3 má proti projektu výhrady.

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné | foto: Central Group

Vítězný návrh s třemi vysokými věžemi od architektky Evy Jiřičné vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, které se účastnilo 98 architektonických ateliérů z třiceti zemí celého světa.

Podle informací MF DNES projekt Jiřičné počítá s výškou okolo 110 metrů. Současná telekomunikační věž je vysoká pětaosmdesát metrů, špička vysílače je ještě o jedenáct metrů výše.

V dolních patrech věžových domů vzniknou komerční prostory pro obchody a kavárny. 

„Počítá se s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Plánují se zde také zelené střechy nebo recyklace dešťové vody pro zalévání,“ píše v tiskové zprávě developer Central Group, který pozemky budovy bývalého Telecomu vlastní.

Součástí projektu Centrum Nového Žižkova bude i výstavba mateřské školky se zahradou a hřištěm. Další podrobnosti k projektu developer zatím neprozradil.

Budovu včetně věže vysílače čeká demolice, zatím ale není stanovený termín. Developer čeká na změnu územního plánu.

„Nyní je budova již technologicky zastaralá, nefunkční a nevyužitelná k jiným účelům. Z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu bude muset být zbourána a ekologicky zlikvidována,“ píše Central Group.

Dosud objekt využívá firma Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která v nejbližší době přesídlí do nového.

Radnice Prahy 3 má výhrady

Návrh zatím developer oficiálně nekonzultoval s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), jeho stanovisko ale bude potřebovat pro změnu územního plánu. Aktuálně jsou totiž pozemky vedeny jako technická infrastruktura.

„Dokud nás investor oficiálně nepožádá o vyjádření v rámci změny územního plánu, tak k návrhu žádné stanovisko dávat nebudeme. Poté co požádá o změnu územního plánu, bude muset projekt dopracovat a my se budeme vyjadřovat k tomu, jak návrh zapadá do území,“ vysvětluje postup mluvčí IPR Marek Vácha.

Jasný názor na projekt Jiřičné zatím nemá ani vedení hlavního města.

„Vnímám postup developera Central Group jako legitimní snahu získat formou soutěže názory špičkových architektů na uvedenou lokalitu. Každý projekt v Praze je předem řádně projednán. Musíme vzít v potaz názor městských částí, institutu plánování a rozvoje, obyvatel a dalších dotčených organizací,“ uvádí náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Už nyní má k návrhu tří vysokých věží výhrady radnice Prahy 3, na jejímž území se pozemek nachází. „V tomto rozsahu je projekt z mého pohledu přinejmenším problematický,“ říká starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Podle něj je problém i to, že se na Žižkov koncentruje masivní výstavba.

„Vlastníci pozemků na nákladovém nádraží a v jeho širším okolí plánují postavit asi deset tisíc nových bytů. Ve stávající konfiguraci dopravy, školství, veřejné zeleně a vybavenosti není Žižkov schopen takovou zátěž unést. Pokud se nechá zástavbě volný průchod, nemůže to dobře dopadnout,“ myslí si starosta.

Plány se nelíbí ani Zeleným, kteří jsou součástí vládnoucí koalice Prahy 3.

„Na celé okolí Želivského by měla nejprve vzniknout koncepční studie, která se územím bude zabývat jako celkem. O její pořízení žádáme hlavní město,“ říká zastupitel Matěj Michal Žaloudek (Zelení). „Je v pořádku, že se bude pořizovat změna územního plánu, aby se na místě CETIN dalo bydlet, ale to neznamená, že tam musí stát takové věže,“ dodává.

To, jak vysoké budovy Jiřičná na místě navrhuje, zatím developer nechce komentovat s tím, že detaily představí architektka na veřejné prezentaci v půlce června.

O možnost stavět na Žižkově se ucházel také například japonský architekt Sou Fudžimoto nebo Brit Ian Ritchie, jehož návrh se umístil jako druhý.

Autoři: ,