Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

  11:32
Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky provozuje, se jich v druhé polovině roku zbavuje.
Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V době, kdy i senioři mají mobilní telefony, totiž klesá zájem o užívání telefonních budek. Navíc je jejich údržba nákladná. Ty, které už neslouží původnímu účelu, se tak zrecyklují.

Důvod rušení budek je jednoduchý, ekonomika. „Provoz a údržba telefonních automatů se stává pro naši společnost z ekonomického hlediska nerentabilní,“ uvedla mluvčí společnosti O2 Jitka Pajurková.

V současnosti je na území Karlovarského kraje celkem osm desítek telefonních automatů. Což je o 103 méně než v roce 2005.

Trend rostoucího počtu telefonních budek ve městech a obcích se totiž zastavil na počátku tisíciletí. Důvodem byl rozvoj mobilních telefonních sítí a masové rozšíření mobilních telefonů.

„V letošním roce zrušíme přibližně patnáct procent veřejných telefonních automatů na území celé České republiky, tedy i v Karlovarském kraji. Vytíženost telefonních automatů v jednotlivých lokalitách vyhodnocujeme a v případě, že je využívanost u konkrétního telefonního automatu velmi nízká, a jeho provozování se tak stane ekonomicky neopodstatněné, přistupujeme k jeho rušení,“ řekla mluvčí.

Stále více lidí vlastní mobilní telefony. „Zákazníci volání z telefonních budek využívají sporadicky, jde například o náhodné volání či volání v případě vybité baterie mobilního telefonu,“ popsala mluvčí.

Přesto jsou místa, kde i nadále telefonní automaty zůstanou. „Plánujeme je ponechat tam, kde je lidé stále využívají, a budou tak nadále splňovat účel instalace, to jest veřejně dostupnou službu pro občany, možnost bezplatného volání na tísňové linky,“ řekla Pajurková.

Při změně počasí signál přeskakuje na německou stranu

Budky na takových místech musejí být i ze zákona. Ten říká, že v každé obci, která má méně než tisíc obyvatel, musí být veřejný telefonní automat neustále k dispozici.

Stejně tak musí být v obci do pěti tisíc obyvatel, která není dostatečně pokryta signálem alespoň dvou mobilních operátorů.

Problémy se signálem mívají v obci Bublava na Sokolovsku, kde přeskakuje na německou stranu. „S mobilním signálem jsme na tom docela dobře. Ale když je nějaká změna počasí, jako je třeba bouřka, tak u nás převažuje signál z Německa. Ale vždycky se z něj dovoláme. Je to možná surové vůči lidem, že platí jiný poplatek, ale dovolají se,“ uvedl starosta Bublavy Igor Jirsík s tím, že i při loňské vichřici mohli občané telefonovat, kam potřebovali, díky signálu od přeshraničních sousedů.

Možná i proto mohou i nadále Bublavští používat svou budku. „Jsem rád, že nám ji tady nechají. Je využívaná,“ dodal starosta.

Cheb naopak přijde hned o dvě telefonní budky, a to v ulicích Matěje Kopeckého a v Nerudově. „Veřejnost zrušení vůbec nekomentovala. Telefonní budky už nejsou relevantní médium a vzhledem k tomu, že každý si své záležitosti řeší přes mobilní telefon, tak už nejsou ani používané,“ uvedla mluvčí města Simona Liptáková.

Jak poznamenala, společnost O2 vedení Chebu oslovila, zda nechce město budky odkoupit, to nabídku odmítlo.

Radnice informovala o plánovaném rušení telefonních budek i své obyvatele. Dodnes se ale neozval nikdo, komu by to vadilo.

Podobně je na tom i Ostrov. Tam přijdou také o dva telefonní automaty, a to v ulicích Jáchymovská a Lipová. Podle starosty Josefa Železného jsou však dnes budky spíše ostudou.