O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

  14:56
V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně velký. Rozšířit nabídku je však pro střediska volného času kvůli vysokým nákladům často nemožné.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jedním z mála míst v kraji, kde děti mohou ve svém volném čase pravidelně nahlédnout do tajů robotiky či virtuální reality, je Dům dětí a mládeže v Ostravě-Porubě. Tamní technické kroužky navštěvuje v součtu asi stovka dětí a ředitelka Kateřina Hořejší přiznává, že bez dotací by to nešlo.

To se potvrzuje napříč krajem, z vlastních rozpočtů střediska volného času nemají šanci dnes žádané obory dětem nabídnout.

„Tyto kroužky můžeme poskytovat díky tomu, že se nám poslední tři roky daří získat dotace, které vypisuje Ostrava. Jsou náročné jak co do vybavení, tak i personálního obsazení,“ popisuje ředitelka DDM Ostrava Poruba Kateřina Hořejší.

Aby se v robotice do práce každý aktivně zapojil a mohl si všechno zkusit, chodí tam pět až osm dětí. „Střídají se po menších skupinách a musíme proto jeden kroužek otočit víckrát. Zájem je veliký,“ uvádí Hořejší.

Obří zájem o kroužek s názvem Robolego mají i v Opavě. „Naplnil se hned, když jsme jej vyhlásili. Stavebnice jsme nakoupili a máme velké štěstí, že máme vlastního člověka, který se oboru věnuje,“ říká ředitelka opavského střediska volného času Soňa Wenzelová.

Do spolupráce se zapojila i VŠB

Robotiku nabízí i Středisko volného času Ostrava-Zábřeh. „Zatím máme jen kroužek ve spolupráci s VŠB, na vlastní jsme dosud neměli vybavení. Zhruba před měsícem jsme zapojili a dokončili areál s dílnou pro řemeslné a technické obory, s novou výbavou plánujeme od února i nové kroužky,“ vysvětlil ředitel organizace David Střelák.

Dodal, že také čekali na dotaci. „Z vlastního provozu bychom to neutáhli,“ přiznal Střelák. 

Nadějí pro rozšíření nabídky je příspěvek kraje, který kromě techniky na školách příští rok poprvé podpoří i volnočasové aktivity. Kraj tak chce podnítit zájem dětí studovat technické obory na středních školách. Rozdělovat se budou dva miliony, střediska volného času o ně mohou žádat začátkem ledna.

Dotace je určená na podporu kroužků zaměřených na elektrotechniku, robotiku, fyziku, chemii, matematiku, programování či modelářství. Střediska již žádosti připravují, v Ostravě-Zábřehu díky dotaci vznikne zcela nová nabídka, Opava peníze hodlá využít na rozšíření stávajících technických kroužků.

Problémem bývají i vhodné prostory

„Je pozdě lákat žáky základních škol k technice a řemeslu až v deváté třídě. Jejich zájem o tyto obory je nutné rozvíjet už dříve. Nejpřirozenější cestou je nabídnout dětem atraktivní volnočasové aktivity,“ míní náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Dodal, že na řadě míst děti vůbec nemají možnost se s technikou v kroužcích seznámit.

Střediska, která dosud s moderními technickými obory nezačala, však trápí například nedostatek vhodných prostor. „Nabízíme jen modeláře a šití. Pro rozšíření bohužel nemáme prostory a dílny, museli bychom vše přebudovat. A náklady na moderní techniku patří k nejvyšším,“ uvedl ředitel KSVČ Juventus Karviná Bronislav Drobný.

Některá střediska hledají podporu u svého domovského města, či jeho prostřednictvím u dotačních titulů. Stát volnočasovou techniku dotačně nepodporuje. Velkým problémem je i odborné personální zajištění kroužků, vedoucí musejí mít podle zákona pedagogické vzdělání.