Taxikář po ráně do břicha vykrvácel, pasažér dostal za útok deset let

  10:38
Krajský soud v Plzni poslal na deset let do vězení čtyřiadvacetiletého Mária Krtičku, který loni v lednu zbil taxikáře. Podle žalobce ho několikrát udeřil, použil přitom i teleskopický obušek. Napadený muž kvůli silnému krvácení zemřel.

Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti dostal Mário Krtička deset let vězení. Trest si odpyká ve věznici s ostrahou.

Dále musí pozůstalým zaplatit dva miliony korun. Krtičkovi hrozil trest od osmi do 16 let vězení. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal.

Potyčka mezi opilým Krtičkou a devětašedesátiletým taxikářem Petrem J. se odehrála loni 7. ledna. Taxikář tehdy krátce po druhé hodině v noci vezl posledního zákazníka z centra Plzně do městské části Doubravka. Byl to právě obžalovaný Krtička.

Potyčka obou mužů se odehrála beze svědků na chodbě v druhém patře bytového domu v Těšínské ulici, kde Krtička tehdy bydlel. Motiv konfliktu se při vyšetřování nepodařilo zjistit. Soud se ale domnívá, že jím mohly být neshody kvůli výši ceny za taxislužbu.

„Nikdo přesně neví, co se na chodbě domu stalo. Jediným, kdo by to mohl vědět, je obžalovaný. Ten ale tvrdí, že si na nic nepamatuje,“ řekl soudce Jan  Špeta.

S verdiktem nesouhlasí advokát obžalovaného Petr Čechura. „Výše trestu je nepřiměřená. Pokud není možné prokázat, kdo a jakým způsobem jednal, pak nemůže soud sám od sebe vyloučit, že se nemohlo jednat o nutnou obranu,“ odůvodnil právník.

Podle státního zástupce Martina Rykla obžalovaný zasadil taxikáři nezjištěný počet úderů.

„Prudce ho kopl nohou, nebo udeřil do břicha silou velké intenzity, a to i přesto, že věděl, že v břiše jsou životně důležité orgány a může dojít k jejich poranění, což je zdraví ohrožující stav,“ uvedl v obžalobě Rykl.

Chodec našel na chodbě bytového domu v Plzni mrtvého muže (7. 1. 2018)

Taxikář zemřel několik minut po potyčce na silné vnitřní krvácení z roztrženého střeva. Znalci při pitvě zjistili, že měl ještě zlomený nos po úderu pěstí a zraněnou ruku po úderu pravděpodobně teleskopickým obuškem. Ten patřil podle spisu mrtvému.

Mrtvolu našli na chodbě lidé, kteří jeli nad ránem do jednoho z bytů. Pachatele našli policisté velice rychle podle krvavých stop, které vedly k jeho bytu.

Krtička jim otevřel po dlouhém zvonění. Byl rozespalý, oblečení měl od krve a na hlavě měl krvácející ránu.

Muž udeřil taxikáře do břicha, zraněný zemřel na silné krvácení (4. 2. 2019)

Autor: