O skiareál na Ještědu se dalších deset let postará slovenský miliardář

  18:22
Příštích deset let se bude o lyžařský areál na Ještědu starat společnost Tatry Mountain Resort (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje. Rozhodlo o tom ve čtvrtek vpodvečer liberecké zastupitelstvo.

Podnikatel Igor Rattaj (uprostřed) na klíčovém zasedání libereckého zastupitelstva 30. listopadu 2017. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Původní záměr byl areál na Ještědu pronajmout Rattajově společnosti na 25 let. To se však změnilo - jen hodinu před jednáním zastupitelstva společnost přistoupila na změny ve smlouvách, které provázela největší kritika.

Pronájem je tak na deset let s desetiletou opcí. Pro tuto variantu hlasovalo 27 ze 38 zastupitelů.

Za pronájem a pacht lyžařského areálu získá město ročně 5,2 milionu korun, z toho 4,2 milionu je určeno na benefity pro sportovní klub.

„Opce je tam proto, aby se po deseti letech neobjevil nějaký jiný investor a nepřesvědčil budoucí zastupitele, aby pronajali areál jemu. TMR hodlá do Ještědu investovat stovky milionů korun, a proto právem očekává, že se mu vložené investice také vrátí. A těch deset let je na návrat krátká doba,“ zdůvodnil Michal Hron ze Starostů, který byl členem vyjednávací pracovní skupiny.

V případě, že by město po prvních deseti letech nechtělo už areál ponechat v rukou TMR, bude muset převzít veškeré jeho dluhy, zaplatit realizované investice a navrch ještě TMR uhradit provozní výsledek za předchozí hospodářský rok. „Je to velmi tvrdá podmínka. Ale na druhou stranu je to férové vůči TMR, když se doba pronájmu zkrátila z 25 na 10 let,“ dodal Hron.

Pronájem Ještědu na čtvrt století kritizovala především Změna pro Liberec s ohledem na to, že jde o velmi dlouhou dobu, po kterou by město nemělo prakticky žádnou možnost ovlivňovat to, co se na Ještědu děje.

„Oceňuji, co se kolegům podařilo vyjednat. Zvlášť, že ze smluv vypadla i zmínka o tom, že by TMR mohlo použít u bank jako zástavu náš majetek na Ještědu,“ zmínil náměstek primátora Jan Korytář. I tak ale Změna nepovažuje upravené smlouvy za perfektní. „Chybí tam přehled plánovaných investic a termíny, do kdy by měly být udělané. Měli bychom vědět, co a kdy a za kolik chce TMR na Ještědu dělat,“ uvedl zastupitel Jaromír Baxa.

Podpořit záměr pronájmu Ještědu přišlo na zastupitelstvo i několik desítek Liberečanů. „Ještěd leží ladem, jeho potenciál je nevyužitý. Je hrozné, když školy z Liberce odmítají jezdit na Ještěd na lyžařské kurzy, protože ho nepovažují za bezpečný kvůli úzkým sjezdovkám,“ apeloval na zastupitele lyžařský trenér Jan Lesák.

Proti vstupu TMR na Ještěd nic nenamítá ani osadní výbor z Horního Hanychova. „Jediné obavy, které máme, jsou ze zvýšeného hluku a ztráty komfortního bydlení. Také nám vadí, že navrhované modré tratě zasahují mimo vymezený areál do přírodního parku Ještěd, do míst, kde jsou hned dva zdroje vody,“ poukázal předseda osadního výboru František Otruba.

Od pronájmu si město slibuje modernizaci areálu, na kterou samo nemá prostředky. Za posledních šest let byla ztráta SAJ 81 milionů korun.

 „Byznys v lyžování je velmi specifický. Nikdo, žádná banka vám nepůjčí, když nemáte pořádné know-how. Vím to z vlastní zkušenosti. Kdybyste chtěli Ještěd provozovat nadále sami, tak se vám to nepodaří,“ přesvědčoval zastupitele vlastník TMR Igor Rattaj.

Autor: