Také letos čekají na řidiče omezení při letních opravách dálnic

  8:54
Dopravní komplikace čekejte hned na šesti úsecích D1. Sezona dopravních omezení je opět v plném proudu. Předloni se opravovalo 605 ­kilometrů dálnic a silnic, loni bagry řádily na 600 kilometrech a s podobným rozsahem se počítá i letos.

Rozjezd návštěvníků motocyklových závodů Grand Prix v Brně zkomplikovala nehoda dvou aut na 185. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Tvořily se kolony, ale provoz byl plynulý a bez větších problémů (21.8.2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Méně určitě ne. V posledních letech je počet oprav zhruba stejný,“ řekl deníku Metro mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Přes léto, kdy je doprava na dálnicích nejfrekventovanější, budou jen na dálnici D1 silničáři opravovat šest úseků. Dobrá zpráva pro řidiče je to, že se během prázdnin počet omezení zmenší. „V průběhu letních prázdnin bude ukončena modernizace na úsecích mezi Jihlavou a Velkým Beranovem a také mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou,“ říká Studecký.

Otazník visí nad úsekem mezi Velkým Beranovem a Měřínem. Stavební povolení na modernizaci úseku napadlo sdružení Děti Země. ŘSD ale věří, že práce na tomto úseku začnou už v létě.

Zajímavé také je, že se dálnice modernizací rozšiřuje. Krajnice budou po opravách širší o 0,75 metru na každé straně, a to proto, že při dalších případných opravách bude provoz sveden do jednoho pásu. Do něj se tak díky rozšíření vejdou dva jízdní pruhy v obou směrech.

Protáhne se to

Dálnice D1 se opravuje už pět let. Opravy začaly v květnu 2013. Hotových je v současnosti čtyřicet procent úseků, které se mají opravit celkově.

Modernizace měla původně skončit letos. Práce se ale protáhnou až do roku 2021.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka stavební řízení zdržují aktivisté. „Každý úsek při vydávání stavebního povolení zpochybní vyjádřením dotčených orgánů a tím zpozdí stavbu o půlrok až rok,“ uvedl ministr.

Rychlost je v opravovaných úsecích omezena na 80 kilometrů v hodině. Dodržování rychlosti sledují letos stejně jako v minulých letech úsekové radary. Jako první je letos pod dohledem kamer úsek mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou.

Komplikace na D1

Tady dejte nohu z plynu.

V současnosti probíhá modernizace na úsecích Ostředek – Šternov, Hořice – Koberovice a Humpolec – Větrný Jeníkov. Tady budou probíhat práce i přes léto.

V těchto dnech se opravuje D1 v okolí obce Ostrovačice nedaleko Brna.

V červenci mají skončit opravy na úsecích Jihlava – Velký Beranov a Velké Meziříčí – Lhotka.

Pokud si řidiči chtějí ověřit, zda je na cestě čekají nějaké komplikace, mohou se bezplatně obrátit na dálniční asistenční službu. Služba funguje 24 hodin denně. Lidé mohou volat na telefonní číslo 800 280 281. Informace o­uzavírkách najdete také na webu Dopravniinfo.cz.

Autor: Marek Hýř, Deník METRO