Stará sportovní hala půjde k zemi. Tábor postaví novou, pokud nebude drahá

  8:24
Dlouhých 90 let slouží sportovcům v Táboře hala u atletického stadionu Míru. Zatímco tak na stadionu, který je v dobré formě, pořádají mezinárodní atletické mítinky, budova vedle už má nejlepší časy dávno za sebou. Město ji proto nechá zbourat a na jejím místě postaví krytý víceúčelový areál odhadem za 170 milionů korun.

Sportovní hala v areálu atletického stadionu Míru v Táboře. (červenec 2019) | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Na vybudování nové víceúčelové sportovní haly se město chystá brzy vyhlásit soutěž. Zadání výběrového řízení bylo na programu při posledním jednání radních. Jenže jeho členové nakonec tento bod stáhli. Měli k tomu několik důvodů.

„Na schůzi nebyli všichni. Chtěli jsme, aby tomu u tak zásadní záležitosti bylo. Navíc jsme dostali na stůl několik návrhů, jak tento dlouhodobě plánovaný projekt financovat, a z nich budeme vybírat. Musíme prověřit, co bude nakonec pro město nejvýhodnější,“ řekl starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Stav 90 let staré haly je už v současnosti nevyhovující. „Konstrukční části jsou zchátralé a vyžilé a na mnoha místech je narušený obvodový plášť. Ani střecha není ve vyhovujícím stavu a časté poruchy způsobují zatékání do konstrukcí, na palubovku a podobně,“ popsala místostarostka Michaela Petrová (Jinak!).

Mají obavy, aby projekt nedopadl jako v Budějovicích

Vedení města se rozhodlo starou budovu nedaleko Jordánu zbourat a na jejím místě postavit novou. Ta nabídne kompletní vnitřní zázemí pro atlety a pro další sálové sporty. Součástí budou šatny, klubovna, sociální zařízení a další zázemí. 

„Nabídne hřiště 40 x 20 metrů, které je standardem pro florbal, futsal či házenou. Pro sporty s menším požadavkem na prostor či tréninkové účely bude možné všesportovní halu předělit na tři menši hřiště. To vše s tribunou pro 500 diváků,“ vyjmenovala místostarostka Olga Bastlová (ČSSD). 

Nový komplex dále nabídne atletický tunel s 60metrovou dráhou, trénovat tam bude možné i skok do dálky, výšky, skok o tyči a součástí má být také trenažér na vrh koulí či diskem. Součástí novostavby bude i posilovna.

I když je vybudování nového sportoviště velkým tématem, nemusí město s vyhlášením soutěže příliš spěchat. Táborští vnímají, jak dopadl záměr demolice a následné výstavby multifunkčního sportovního centra v Českých Budějovicích. Tam vzniklo hned několik projektů a dokonce proběhlo i výběrové řízení. Jenže nakonec po obrovských sporech ohledně příliš vysoké ceny a dalších politických tahanicích z celé akce sešlo. A také v Táboře se nejedná o první variantu projektu.

„Na dalším jednání rady bychom jednali o možnostech financování. Ve hře je až pět variant. Jde třeba o to, zda stavět jen z vlastních prostředků, nebo za pomoci dotace, která nás ale může částečně limitovat při provozu,“ naznačil Pavlík.

Hotovo by mohlo být v roce 2021

Radnice si také zjišťovala, jak vypsat výběrové řízení, aniž by pak bezpodmínečně musela uzavřít smlouvu s některým z uchazečů. Vedení se tím chce uchránit před tím, aby muselo novou halu stavět za sumu, která už by byla mimo možnosti Tábora a výrazně převyšovala odhadované náklady. 

Ty se mají pohybovat kolem 170 milionů korun. Hotovo by mohlo být v roce 2021. Na finance si musí dát radnice pozor. Brzy ji zatíží stavba Centra pro seniory za čtvrt miliardy korun, nyní město hledá zhotovitele. 

Problémy s přípravou stavby nové haly mělo vedení už při samotném zpracování projektu. Vybraná firma nabrala skluz a nedokončila ho, místo toho začal spor s městem, které uplatnilo penále a vše možná dojde až k soudnímu sporu. Chybějící část dokumentace nakonec dodělal jiný architekt. 

Na dobu demolice a následné stavby bude muset ještě radnice hledat náhradní dočasné prostory pro školy, které tam mají tělocvik, a také pro další sportovce. Využít bude nutné každé volné místo, a dost možná i mimo Tábor.

I podle opozičního zastupitele Františka Dědiče (ODS) město novou víceúčelovou halu potřebuje. „Určitě je potřebná a bude mít využití, mimo jiné vylepší a doplní zázemí atletům. Je jen škoda, že nemůže mít takovou výšku, aby se tam mohl hrát i volejbal na vrcholové úrovni,“ upozornil Dědič. 

Respektuje, že větší výška v místě není možná, protože je pod památkovou ochranou a platí tam regulace. „Opodál však mohla mít hala svého bratra v podobě dalšího objektu. Ten už byl před dvěma lety připravený a jsem přesvědčen, že by druhé největší město v kraji v pohodě našlo pro obě místa dostatečné využití,“ doplnil Dědič.

Autor: