Táborské divadlo čeká rekonstrukce za 20 milionů. Na půl roku ho zavřou

  11:32
Podzim v táborském Divadle Oskara Nedbala se ponese v duchu oslav 100 let od založení republiky a 50 let od pražského jara. Příští rok se pak divadlo pro návštěvníky uzavře, chystá se na rozsáhlou rekonstrukci. Stavební práce jsou plánované od 1.července příštího roku do 31. ledna 2020.

„Sálů se opravy dotknou jen v jednotlivých věcech, potřebují novější světelný park a zvukovou techniku, kterou máme stále analogovou,“ říká ředitelka táborského divadla Linda Rybáková (na snímku). | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Nynější stopátá sezona divadla bude na čas poslední. V plánu je inovace diváckých prostor - foyer, šaten, výstavní síně, pokladny, kavárny a toalet,“ popisuje ředitelka Linda Rybáková.

Rekonstrukce si vyžádá 20 milionů korun, ty jsou investicí Jihočeského kraje. O podobu prostor se postarají architekti Monika a Martin Krausovi.

„Sálů se opravy dotknou jen v jednotlivých věcech, potřebují novější světelný park a zvukovou techniku, kterou máme stále analogovou. Někteří zaměstnanci divadla zůstanou v době oprav doma, ale snažili jsme se to vymyslet citlivě, snad se jich výpadek příliš nedotkne, v říjnu už totiž začne předprodej na jarní sezonu. Doufáme také, že rekonstrukce nebude mít vliv na současnou pěknou návštěvnost, že se diváci budou na nové divadlo těšit a vrátí se,“ doplňuje ředitelka.

Loni divadlo celkem navštívilo 59 500 diváků, letos na jaře to bylo 32 500 lidí.

Před opravami návštěvníky ještě čeká podzimní a jarní sezona.

„Podzim bude spíš maraton, kromě představení v rámci předplatitelských skupin diváky čeká bohatý program, který bude zejména v říjnu reflektovat historické etapy. Nově jsme se také více zapojili programu knižního festivalu Tabook, při němž se budeme s brněnskou sekcí zabývat problematikou odsunu i romskými tématy,“ sdělila mluvčí divadla Veronika Buriánková.

Novinkou je rovněž zapojení do projektu Science Café, který funguje v Českých Budějovicích, Písku i Jindřichově Hradci.

„Hledali jsme formát, který by kromě koncertů a besed s herci po představeních naplnil klub divadla o něco, co v Táboře není. Přednášek je tu dost, ale populárně-vědecký seriál nikoli. Zájemci se tak od října budou moci setkávat při neformálním programu s osobnostmi vědecké scény,“ říká dramaturgyně Kateřina Kubešová.

Podzimní sezonu zahájí tuto neděli od 19 hodin koncert klasické hudby Nedbal & Dvořák.

Autor: