V pražské restauraci servírovali hostům geneticky modifikované ovoce

  15:44
Státní zemědělská a potravinářská inspekce při kontrole v restauraci v Holešovicích našla papáju s nepovolenou genetickou modifikací. Podniku, který inspektoři kontrolovali, hrozí sankce.

Papája, u které inspektoři SZPI prokázali nepovolené GMO. | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

„Při kontrole v pražské restauraci Nadji Club na Bubenském nábřeží v pražských Holešovicích inspektoři Státní zemědelské a potravinářské inspekce odebrali k laboratornímu rozboru vzorek čerstvé zelené papáji z Thajska,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

GMO

Geneticky modifikovanou potravinou a krmivem se rozumí potravina a krmivo, které obsahuje geneticky modifikované organismy, sestává z nich nebo je z nich vyrobena.

Zdroj: Informační centrum bezpečnosti potravin

Analýza prokázala, že odebraný vzorek ovoce papáji obsahuje GMO, čímž restaurace porušila právní předpis. Inspektoři proto zahájili řízení o uložení sankce. 

„Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) číslo 1829/2003 o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech stanovuje, že tyto potraviny není možné ve vnitřním trhu EU uvádět do oběhu. Výjimkou je 97 geneticky modifikovaných plodin, které jsou však variantami pěti základních plodin –kukuřice, sóji, bavlníku, řepky a cukrová řepy,“ dodal Kopřiva.

Autor: