Valentův Synot spojil vinné sklepy bez povolení, hrozí mu milionové tresty

  5:20
Nový sklepní komplex ve známé Vinohradské ulici v Uherském Hradišti, který spadá pod holding Synot senátora a podnikatele Iva Valenty, má problém. Stavební úpravy neměly povolení a navíc poškodily památkově chráněné sklepení. Investorovi hrozí několikamilionové pokuty a odstranění stavby.

Sklepní labyrint vznikl propojením tří historických měšťanských vinných sklepů Jahoda, Herman a Synot. | foto: Sklepy Mařatice

Sklepní labyrint Mařatice měří 250 metrů a je vedený v pěti výškových úrovních. Prestižní prostory, kde se mohou konat i svatby, obsahují mimo jiné rotundu, v níž jsou sochy apoštolů.

Ve Vinohradské ulici v Uherském Hradišti vznikly v podzemí spojením tří sklepů Herman, Jahoda a Synot, které vlastní společnost Synot Real Estate. Ta patří pod holding Synot senátora a hazardního magnáta Iva Valenty.

Úpravy, které k efektnímu výsledku vedly, ovšem neměly a stále nemají stavební povolení. A co víc: poškodily sklepení budovy 381, která je kulturní památkou. Za to vše hrozí firmě pokuta až tři miliony korun. Na případ upozornil Slovácký deník.

„Z řady úprav, které byly realizovány, jsou některé reverzibilní (vratné), jiné nevratné. Z památkového hlediska výrazně negativně hodnotíme zejména dva průrazy původním historickým zdivem, které nyní slouží k propojení se sousedními sklepy,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Petra Zelinková.

„Jedná se o destruktivní a nevratné poškození kulturní památky v její autentické části konstrukcí,“ zdůraznila.

Když se sklepy nedávno otvíraly, firma s informacemi nešetřila. Teď je na ně ale skoupá.

„Celá záležitost je v jednání, proto se k ní nyní nebudeme vyjadřovat a dávat prostor k jakýmkoliv spekulacím,“ sdělila stručně mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.

O stavebních úpravách nevěděl stavební úřad ani památkáři

Stavbaři argumentovali tím, že zásahem zajišťovali statickou stabilitu. To je ale podle současných metodik památkové péče nepřijatelné.

Památkáři předem o chystaných zásazích nevěděli. Zjistili je až při kontrole na místě v půlce července, když je požádal o vyjádření stavební úřad v Uherském Hradišti, u něhož si Synot Real Estate chtěl nechat povolit vestavbu ohniště a zajištění cihelné klenby sklepa.

„Během místního šetření bylo zjištěno, že práce byly již provedeny, a to v širším rozsahu, než bylo deklarováno v žádosti,“ poznamenala Zelinková.

Firma udělala v památkově chráněném sklepení mimo jiné i nové schodiště a obslužné pulty, které jsou přímo na historickém kamenném zdivu.

„Nově vzniklý sklepní labyrint byl navržen a zrealizován bez konzultací a schválení orgány státní památkové péče,“ upozornila mluvčí NPÚ.

Nic o nich nevěděl ani stavební úřad, který teď s firmou Synot Real Estate vede dvě správní řízení, v nichž jí může uložit pokutu až tři miliony korun. Dva miliony za poškození kulturní památky, milion za stavební práce bez povolení.

„Stavební úpravy a podzemní stavba nebyly projednány na stavebním úřadě,“ shrnul mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Současně si společnost Synot Real Estate snaží dodatečně povolit úpravy ve dvou řízeních, které skončí během pár měsíců. Na jejich konci je může úřad zpětně odsouhlasit, nebo nařídit jejich odstranění.

Přestože sklepní labyrint vznikl načerno, na začátku září se veřejnosti otevřel v rámci Slováckých slavností vína. Lidé si prohlíželi opravené prostory, většinou kamenné a dřevěné. Uprostřed sklepního labyrintu navštívili Sál předků, kterému dominuje velký kruhový kovaný lustr a socha svatého Urbana, patrona vinařů.

„Stavební úřad nedal souhlas k užívání, jelikož stavba nebyla povolena. I přes to byla otevřena,“ konstatoval Pášma. Zákon už ale podle něho v takových případech viníkům další sankce neukládá.

Autor: