Bývala skladem a lihovarem, nyní synagogu koupil spolek a opraví ji

  8:42
Zástupci spolku Tikkun převzali klíče od bývalé židovské synagogy v Pacově na Pelhřimovsku, kterou koupili od soukromého vlastníka. Spolek chce zchátralou stavbu zrekonstruovat, využít pro kulturní účely a uvnitř vybudovat expozici o historii pacovských Židů.

Synagoga v Pacově sloužila svému účelu do podzimu roku 1941. Poté ji využívali zemědělci i lihovar. Nyní ji koupil spolek Tikkun, který má v plánu ji opravit, obnovit zazděný vchod a zřídit v ní expozici věnovanou pacovským Židům. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Formou neoficiální sbírky se nám podařilo shromáždit peníze na koupi synagogy, v prosinci jsme ji koupili. Nyní jsme převzali klíče a teď budeme shánět peníze na rekonstrukci,“ řekla předsedkyně spolku Tikkun Daniela Orlando.

Spolek synagogu koupil za 950 tisíc korun, které získal většinou od soukromých dárců s příspěvkem od města Pacov. Rekonstrukce synagogy bude stát další miliony korun.

„Synagoga má v každém případě minimálně pohledovou hodnotu, aby město nějak vypadalo. Proto aktivity spolku Tikkun vítáme a spolupracujeme s nimi, abychom společně dokázali sehnat peníze na obnovu toho objektu, třeba i od kraje, od ministerstva kultury či z takzvaných Norských fondů,“ řekl starosta Pacova Lukáš Vlček.

V poválečném období byla synagoga využívána jako sklad, v posledních dvaceti letech už našla využití jenom sporadicky.

„Po roce 1989 synagogu využívaly balírny, předtím za socialismu tam hospodařily státní podniky a zemědělská družstva. My teď budeme sestavovat projekt na rekonstrukci synagogy, její renovaci a současně pracovat na podobě budoucí expozice o dějinách pacovských Židů,“ přiblížila Orlando.

Podobu expozice by měl nastínit srpnový workshop pro odborníky i laiky, který spolek Tikkun plánuje uspořádat.

Spolek je nedočkavý, jaké tajemství nalezne nad poklopem

Synagoga se nachází poblíž ulice Jana Autengrubera v centru Pacova, na okraji městské památkové zóny, sama ale není dosud památkově chráněná. Její interiér nyní nenese žádné stopy někdejšího náboženského využití stavby.

To by se však mohlo změnit, až se podaří prozkoumat prostory nad umělým stropem synagogy, který je pod půdou ve výšce čtyř metrů.

„V tom umělém stropě je poklop, kterým se mělo dát do prvního patra dostat, ale ten poklop je zaseklý a zatím jsme se tam nedostali. Předpokládáme, že v tom prostoru by mohla být zachována původní výmalba synagogy,“ řekla Orlando.

Na půdě synagogy v lednu při první prohlídce členové spolku našli dosud blíže neprozkoumané listiny s hebrejským písmem. „Předpokládáme, že se jedná o bohoslužebné texty,“ míní Orlando.

Přístup k synagoze je nyní vraty v jižní stěně, ta jsou ale přístupná jen přes tovární dvůr soukromé firmy. „Proto chceme jako jednu z prvních věcí zprovoznit původní vchod do synagogy, který ústí na pozemek obce,“ řekla Orlando.

Spolek Tikkun byl založen v dubnu 2017, navázal na aktivity od roku 2015 se rodící občanské iniciativy na záchranu pacovské synagogy. Nyní má spolek přibližně osm aktivních členů.

Z původní pacovské židovské obce dnes už nikdo nežije

První zmínka o pacovských Židech pochází z roku 1570. Nejvíce příslušníků měla zdejší židovská obec v roce 1910, kdy se jich při sčítání přihlásilo ke komunitě celkem 164.

„Z původní pacovské židovské obce už nikdo nežije, ale občas sem někdo z potomků příbuzných zdejších Židů s vazbou na Pacov přijede. Děláme zde připomínkové akce na památku pacovských Židů, umisťujeme stolpersteiny, kameny zmizelých,“ řekl starosta Vlček.

Plány původní pacovské synagogy nakreslil v roce 1811 místní stavitel Tomáš Polívka, budova byla postavena nejpozději v roce 1823. V roce 1864 vyhořela. Poté byla původně klasicistní stavba přeměněna do nynějšího novorománského stylu dosud neznámým stavitelem. Bohoslužby se v synagoze konaly až do podzimu 1941.

Po válce byla synagoga vydána židovské obci v Táboře. Ta ji v roce 1952 prodala národnímu podniku Středočeské lihovary a drožďárny Kolín. Od roku 1956 byla v budově výrobní hala a sklad zemědělského družstva.

Náboženské artefakty z pacovské židovské obce byly ještě za války odvezeny do Židovského muzea v Praze. Socialistický stát pak v roce 1964 prodal pacovské bohoslužebné svitky včetně dalších podobných předmětů z různých koutů republiky Westminsterské synagoze v Londýně.