Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

  9:18
Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby lidem bez domova nedávali žádné peníze. Chtějí bezdomovce přimět, aby využívali především služeb sociálních pracovníků města.

Mnohé nakupující v pěti svitavských supermarketech čekalo překvapení.  Nespočívalo však v rozčarování z vyprodaného zboží avizovaného v akčním letáku. Neobvyklou akci v obchodních centrech mezi nákupními vozíky rozjelo samo město Svitavy.

„Já myslím, že je to dobrý nápad. Většina z bezdomovců stejně otravuje a peníze, které jim dáte, mají na nákup alkoholu. Když jsem jednomu nabídla chleba, tak ho nechtěl,“ reagovala nakupující Milada Vacková.

Krátce před tím od starosty Davida Šimka oblečeného do červeného trika s nápisem Konec žebroty a alkoholu v ulicích dostala jeden z 650 vytištěných letáčků s červeně zvýrazněnou minusovou stoprocentní slevou, obrázkem bezdomovce žebrajícího na ulici, přeškrtnutou dlaní a nadpisem Nedávejte mi nic!

Fotogalerie

Letáčková kampaň je spolu s protialkoholní vyhláškou schválenou ve středu zastupitelstvem a azylovým domem Šance součástí balíku opatření, která mají omezit výskyt lidí bez domova v centru.

„V rámci kampaně vyzýváme občany, aby nám v té věci pomohli. Není potřeba jim dávat peníze. Pomoci jim mohou naši sociální pracovníci. Jsme jim schopni zajistit teplou sprchu, postel, oblečení, a když půjdou pracovat, i jídlo. Pro život mají od města tito lidé všechno,“ sdělil starosta David Šimek ke kampani, která má během adventu pokračovat.

Cesta do neznáma

Přestože většině z oslovených se nápady politiků na potlačení bezdomovectví ve městě líbí, nikdo přesně neví, zda budou tyto nástroje skutečně fungovat.

Koordinátor prevence kriminality a spoluautor projektu Šance Erich Stündl protialkoholní informační kampaň spolu se schválenou vyhláškou zakazující pití alkoholu na veřejném prostranství hodnotí jako cestu do neznáma.

„Můžete mít sebeostřejší skalpel, ale můžete s ním říznout dobře, nebo špatně. Nikdo na světě neumí zbavit člověka z minuty na minutu pití alkoholu a bezdomovectví. Proto žádný nástroj nikdy nebude proti těmto fenoménům dokonalý. A to si myslím, že do jisté míry chápou všichni, co tu vyhlášku schválili. Přestože nepovažuji tyto nástroje za stoprocentní, myslím si, že je vhodné je vyzkoušet,“ říká Erich Stündl.

Ne všichni politici ve městě jsou však z radniční kampaně nadšení. Kritický je například zastupitel za ČSSD Vítězslav Podivínský, který se při schvalování protialkoholní vyhlášky hlasování zdržel. 

„Ne každý se na ulici dostal, že by chtěl, tedy z vlastní vůle. Jednoho takového znám, byl to zaměstnanec městského úřadu. Ne každý si zaslouží, aby se na něj dívalo jako na nějakého podčlověka,“ říká. 

Člověk hlavně musí chtít dostat se z ulice, říká bývalý mladý bezdomovec

Na lidi žijící na ulici narazí sociální kurátoři spíše po setmění.

„Ovšem tím, že na lidi bez domova upozorňujeme, se může stát, že si jich lidé začnou možná víc všímat a začnou na ně koukat skrz prsty. Když se problém příliš rozmazává, tak se samozřejmě zveličí,“ myslí si.

Protialkoholní vyhláška cílená na bezdomovce podle opozičního zastupitele Miroslava Sedláka za Pirátskou stranu a Nezávislé vylepší situaci ve městě jen minimálně. 

„Jedna část se dejme tomu v azylovém domě zapojí, ale druhá část se kvůli alkoholu může stát kriminální. Teď je otázkou, co nám vadí víc. Jestli bezdomovec neškodí a někde jenom leží, anebo chodí krást či někoho praští, aby mu sebral desetikorunu. I to se může stát,“ uvádí Miroslav Sedlák k možnému nárůstu agresivity některých jedinců.