Za kafe rýmy. Zákazníci platili útratu v cukrárně vlastní básní

  8:28,  aktualizováno  14:13
Dát si v kavárně dobrou kávu nebo čaj, ale namísto penězi zaplatit právě vytvořenou básní. Takovou možnost využili tento týden návštěvníci dvou kaváren v Pardubickém kraji - litomyšlského Bobo Cafe a svitavské Kavárny v parku.

Světový den poezie v Bobo Cafe. Trojice litomyšlských dívek právě veršuje. | foto: Jaroslav Hubený

V obou kavárnách našli ve středu zákazníci tužky a lístky s výzvou - Představte si lepší den a napište o tom báseň! Někteří z nich výzvu přijali a o báseň se pokusili.

O motivaci měli totiž postaráno. „Dejte si ve Světový den poezie pro inspiraci kávu nebo čaj a zaplaťte básní, vyzývaly také letáčky na stolcích. Kdo uposlechl, mohl nejen opustit kavárnu bez zaplacení nápoje, ale třeba se i potěšit zhlédnutím básnických pokusů svých předchůdců - lístky s verši byly zavěšené kolíčky na šňůře v interiéru kavárny.

Mezi středečními návštěvníky litomyšlského Bobo Cafe byla i trojice mladých dívek, které se s velkým potěšením pustily do veršování. „Svítí slunce svítí /na louce roste kvítí /Jarní vůně už je všude/a počasí krásné bude /Kytky si zas natrháme /krásný den si uděláme,“ napsala například Michaela Zölflová, gymnazistka prvačka.

„Bylo to příjemné, básně jsme psali jen ve škole, jinak jsem je nikdy psát nezkoušela. Za rok bych si to klidně ráda zopakovala,“ řekla Michaela.

„Dnes je moc krásný den/s holkama jsme si vyšly ven/ Při sluníčku kafe pijem/vždycky si to moc užijem/náladu moc skvělou máme/protože si povídáme,“ vyjádřila v dalších verších svůj okamžitý dojem z přátelského posezení její kamarádka Elen Benková.

„Poezii moc nečtu, ale tahle akce může inspirovat k tomu, abych ji četla, je to dobrý nápad,“ konstatovala další účastnice poetického klání školačka Justýna Brýdlová. O klání jde v tom smyslu, že nejinspirativnější básně vyhrají vstupenky na jeden z koncertů JP Coopera.

Ti starší si kávu raději zaplatí

Majitelka Jitka Bobková provozuje litomyšlskou kavárnu šestým rokem a akci Zaplať básní uspořádala letos popáté.

„Celou akci organizuje Meinl Cafe, protože od nich od začátku odebíráme jejich kávu. Každým rokem nabírá na popularitě, loni jsme vystavili kolem čtyřiceti básní. Zúčastňují se jí hlavně mladí, ti starší si kávu radši zaplatí,“ řekla Jitka Bobková a dodala, že nejčastěji si zaveršují dívky a ženy do třiceti let.

Podle ní je v kavárně vždycky v tento den příjemná atmosféra, také dorazí víc hostů než obvykle.

Z kavárenských rýmů

Seděl jsem a nevěděl,

co bych básní pověděl

Sedím tu a nevím dál,

co bych s básní udělal

I po kávě tu sedět budu

zčervenalý, plný studu,

že ani nevím, co jsem psal

a tím kávu zacvakal. 

„Jednadvacátý březen je Světovým dnem poezie. Proto si majitel značky řekl, pojďme si udělat hezčí místo na zemi, třeba na chvilinku. A pojďme zkusit, jestli jsme schopní se otevřít tím, že napíšeme vlastní báseň, básník je podle něj v každém z nás. A stala se z toho iniciativa kaváren po celém světě,“ dodala Jitka Bobková.

V Litomyšli odevzdalo svá dílka 35 veršotepců, majitel svitavské Kavárny v parku Marcel Veselý na šňůře napočítal dokonce 56 básní. „U nás bych řekl, že poměr žen a mužů byl dost vyrovnaný. A básnily i celé rodiny, daly si k tomu čokoládu, tvořily i malé děti. Takhle oslavit Světový den poezie je hodně hezká myšlenka,“ řekl Marcel Veselý.

S obdobnou výzvou Zaplať básní se setkali zákazníci ve více než 1100 kaváren, barů či restaurací ve 23 zemích světa. A za jaké rýmy dostal zadarmo kafe autor výše uvedených řádků? „Na pobřeží Loučné voní kavárna/kávu však jen pro básníky zdarma má./Škoda - nejsem poeta Rýmy zhusta skřípou /Po vodě je pustím Vyrazím za pípou.