Na Svatém kopečku se stavět nebude. Radnice ustoupila tlaku lidí

  12:58
Podle protestujících z celé republiky nový územní plán Mikulova umožní, aby se na úpatí Svatého kopečku začalo stavět. Radnice sice tvrdí opak, přesto po nátlaku slíbila, že pasáž z klíčového dokumentu vypustí.

Svatý kopeček u Mikulova je vyhledávanou destinací turistů i snoubenců, svatebčané však nedodržují pravidla ohledně povolení vjezdu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejen místní, ale i lidé z Prahy, Brna nebo Ostravy se postavili proti možnosti zastavět část krajinné dominanty u Mikulova. V právě připravovaném územním plánu totiž na úpatí Svatého kopečku, který je přírodní rezervací i kulturní památkou, město vyčlenilo místo dosavadní vinice takzvanou rezervu. A lidé se bojí, že je to první krok k tomu, aby u oblíbené turistické destinace vyrostla obytná zástavba i zamýšlený objekt vinařství.

„Dominanta s takovou důležitostí by měla být chráněna v maximální možné míře ve všech ohledech, bez výjimek. Obáváme se, že případná stavba v lokalitě na Svatém kopečku nenávratně poškodí unikátní charakter dotčené lokality. V budoucnu by se také díky tomuto kroku usnadnila realizace dalších staveb i na sousedních parcelách,“ napsali protestující v čele s Pavlem Samešem v petici, kterou v listinné podobě podepsalo přes 800 lidí a podobný počet i elektronicky.

Podpisy stále přibývají, přestože petici už její autoři dávno odevzdali na radnici. Lidé protestují navzdory argumentaci úředníků, kteří tvrdí, že rezerva neznamená automatickou možnost zástavby, ani když jsou pozemky v rukách soukromých vlastníků.

„Jsme si vědomi toho, že rezerva v územním plánu není totéž jako stavební povolení, ale u některých věcí bychom měli být schopni hned a jasně vyjádřit svůj nesouhlas. Jakákoliv stavba na Svatém kopečku je z našeho pohledu nepřijatelná, navždy by už ztratil svůj unikátní charakter,“ uvedla další členka petičního výboru Jitka Ilčíková.

Zpevněné cesty namísto dosavadních pěšin a úvozů

Podle vyjádření mikulovské místostarostky Leony Alexové (ČSSD) je to však chyba. „Rezerva v územním plánu znamená stop stav naprosto veškeré stavební činnosti. Naopak, pokud v územním plánu rezerva není, pak má každý vlastník možnost umístit na svém pozemku kdekoli ve volné krajině například inženýrské sítě, komunikace či stavby pro zemědělství, lesnictví a podobně. Dále taková technická opatření a stavby, které zlepší podmínky využití pro účely rekreace a cestovního ruchu, například cyklistické stezky, hygienická zařízení, ekologická a informační centra,“ tvrdí. Rezerva je tudíž podle ní v územním plánu pro vlastníky pozemků spíše komplikací.

Obavy místních nicméně umocnil i fakt, že město začalo na Svatý kopeček před časem budovat zpevněné cesty namísto dosavadních pěšin a úvozů – což dojmu, že se na známém kopci Pavlovských vrchů chystá další zástavba, jen nahrává.

A to popudilo lidi z celé republiky. „Podepisuji, protože mi krvácí srdce nepochopením mnohých lidí, kteří mají odlišné hodnoty než já. Nerozumím, proč chtějí zničit, co je krásné. Zbytečně zastavět kus živé přírody mrtvou stavbou. Kdy člověk otevře oči, aby pochopil, co je skutečné důležité, a začne používat zdravý selský rozum?“ přidala ke svému podpisu pod peticí Kristýna Elster Straková z Fulneku.

A podobně naštvaný je třeba i Pražan František Drábek. „Trochu mě překvapuje, že místní zastupitelé vůbec něco takového povolili. Tohle si nedovolili ani v divokých devadesátých letech,“ poznamenal.

Pomohli i ochránci přírody

Rázný odpor lidí přinesl výsledky už po pár dnech. Zvlášť poté, co se s nesouhlasným stanoviskem připojili i ochránci přírody. I podle nich je rezerva prvním krokem k možné změně. „Na základě požadavku dotčeného orgánu ochrany přírody a krajiny Správy CHKO Pálava bude z návrhu územního plánu tato rezerva vypuštěna,“ potvrdila Irena Prochásková z úřadu územního plánování mikulovské radnice.

Strategický dokument Mikulova ještě nikdy v minulosti nebyl pod takovým drobnohledem veřejnosti. I když podle Procháskové probíhá celý proces schvalování podle stavebního zákona, místní obyvatelé se cítí málo informovaní. Možnost projednat finální návrh totiž dostali až 4. prosince. A měli jen sedm dní na námitky.

Radnice však argumentuje tím, že územní plán byl na úřední desce vyvěšen už od ledna letošního roku. „Domníváme se, že dokument podobného charakteru týkající se prakticky všech obyvatel si zasloužil víc snahy o zveřejnění. Radnice neudělala nic pro to, aby územní plán projednala nad rámec zákonných povinností. Všichni víme, že je rozdíl mezi tím, vyvěsit dokument na web a mít opravdu snahu veřejnost s informacemi seznámit,“ podotkla Ilčíková.