Svatá Zdislava má vinici pod Ralskem. Dala půl tuny hroznů

  6:32
Půl tuny hroznů se letos urodilo na vinici sv. Zdislavy, kterou rámuje mohutný ještědský hřeben a kopci posetá Ralská pahorkatina. Manželé Badalcovi tam mají vysazeno kolem 250 hlav vinné révy.

Renáta Badalcová (na snímku) před sklizní bílého vína Solaris z rodinné vinice. | foto: archiv J. Badalec

Na zahradě se pak ukrývá dalších několik desítek hlav, které jsou jakousi laboratoří, kde dubničtí vinaři zkoušejí, jaké odrůdy vinné révy se hodí do Podještědí.

„Naše vinice je patrně nejseverněji položená v České republice. Bylo legrační, když jsme v září sklízeli při vinobraní hrozny a vedle nás vyorával soused brambory,“ říká Jaroslav Badalec.

Koneckonců vinný sklípek Badalcových vznikl ze starého sklepa na brambory. Jejich víno ochutnal i kardinál Dominik Duka, když nedávno navštívil Jablonné v Podještědí na svátek sv. Vavřince.

„Právě náš farář z Jablonného, bratr Pavel, mimochodem strážce hrobu sv. Zdislavy, naší vinici požehnal,“ prozrazuje Badalec. „Dali jsme jí jméno sv. Zdislavy z Lemberka, kterou bereme jako patronku našeho kraje. Druhá menší vinice, kde testujeme odrůdy vinné révy, dostala jméno sv. Renáty Bavorské. Moje žena je totiž také Renáta.“

Hrozny nejdřív jedly děti

Svou velkou vinici založil Badalec zjara roku 2016. Vlastní víno už ale dělá déle. Hrozny si kupoval u kamaráda Jožky na jižní Moravě, v Hlohovci kousek od Lednice a Valtic. „Jožka vždycky zavolal, že přišel správný čas na vinobraní a já okamžitě jel,“ uvádí Badalec.

„Ale nebylo jednoduché dostat dovolenou a vyrážet uprostřed týdne. Cesta do Hlohovce a zpátky mi navíc dávala zabrat, tak jsem se rozhodl, že zkusím vinnou révu pěstovat u nás doma. Nejprve na jídlo pro děti, později i na víno.“

Manželé testovali na zahradě různé odrůdy vinné révy, mimo jiné i ruské, jimž se dařívá i v drsnějším podnebí. Ale v severních Čechách moc nešly. Jako nejlepší se nakonec ukázaly odolné německé odrůdy, které plodí dobré víno až na severu Německa na úrovni hranice s Dánskem.

Sladkému vínu pomohlo horké léto

A právě letošní horké léto plné slunce ukázalo, že i na dohled od sudetských horských vrcholů může uzrát sladké bílé a červené víno. Na vinici s 250 hlavami si dubničtí vinaři hýčkají ve třech řádcích bílou odrůdu Solaris a v jedné červenou odrůdu Regent. U zdi rodinného domu jim roste i odrůda Zilga, vysázená v jižním Finsku.

Právě teď přemýšlejí o tom, že vinici příští rok rozšíří o sto hlav odrůdy Regent a Acolon. Letošní sklizeň je navnadila. Sklidili přibližně 350 kilogramů bílých a 150 kilogramů modrých hroznů.

Bílý burčák s cukernatostí až 25 pijí už od předminulého týdne, na spadnutí je už také burčák červený. „Ročně uděláme až tři sta litrů burčáku a vína. Letošní horko naší vinici vysloveně prospělo. Ale nejen jí. Na zahradě jsme sklidili tři sta kilo broskví,“ uvádí Badalec.

Vítr zachránil hrozny od plísně

Dubnická rodinná vinice se v Dubnici rozprostírá na hlinitopísčité půdě, kde se ale najde také jíl. Nejvíc ho leží uprostřed vinice a úroda je tam o něco horší. Vinice se nachází na otevřeném místě, což jí ale pomáhá.

„Fouká do ní vítr a když pršelo, tak hrozny rychle oschly a neohrožovaly je plísně,“ tvrdí Badalec. Vlastní vinice sice omezila cesty manželů Badalcových na jižní Moravu, ale na druhou stranu mají mnohem klidnější vinobraní, než když kvůli němu vandrovali do Hlohovce.

„Večer si sedneme se ženou při západu slunce k vinohradu, se skleničkou vína se díváme na siluetu kostela, na víc než tisíc metrů vysoký Ještěd a na skoro sedm set metrů vysoké Ralsko,“ poznamenává. „A užíváme si kousíček Moravy u nás v Dubnici.“