Chválený i zatracovaný. Výstava o fenoménu jménem šumperák zavítala „domů“

  6:52
V 60. a 70. letech minulého století zaplavil města i obce po celé republice. Vymyslel ho projektant Josef Vaněk ze Šumperku, v němž stojí i první exemplář. Řeč je o projektu rodinného domu typu V, který lidé nejčastěji znají pod pseudonymem šumperák. Domy teď mapuje nová výstava fotografií šumperského Vlastivědného muzea.

Vedle solitérů jsou charakteristickým seskupením celé řady šumperáků, které se obracejí do nově vytyčených ulic většinou průčelím s balkonem, nezřídka však i boční či dokonce zadní fasádou. | foto: Tomáš Pospěch

Autorem snímků je fotograf, historik umění a kurátor působící na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Tomáš Pospěch, který zdokumentoval více než 560 šumperáků.

„Ve svém projektu zachytil jednotlivé varianty domu. Všímá si pestré škály proměn, kterých se původní Vaňkův návrh dočkal. Na výsledné podobě domu se totiž vždy podílela zručnost stavebníků, jejich vynalézavost a také dostupnost materiálů,“ popsala mluvčí Vlastivědného muzea Eva Šebestíková.

Doplnila, že autor snímků vydal už dříve svůj fotografický projekt ve spolupráci s historičkou architektury Martinou Mertovou v knižní podobě.

„Jeho výstavní prezentace se po Praze dostává právě do Šumperku, kde fenomén šumperák spatřil světlo světa,“ uvedla Šebestíková.

Šumperák ale není jedinou přezdívkou rodinného domu typu V. Poměrně často se mu říká i televizák, a to díky typickému, z dálky viditelnému „televiznímu“ oknu. Právě podle něj člověk Vaňkův dům pozná, i když se celá řada těchto objektů od původního návrhu někdy i velmi podstatně liší.

Výstavu s názvem Tomáš Pospěch: Šumperák bude šumperské Vlastivědné muzeum hostit do 24. června.

Autor: