Místo tříd knihy. Prázdnou školu promění Šumperk v novou knihovnu

  6:52
Z bývalé Masarykovy školy v Šumperku bude městská knihovna s moderním zázemím, studovnami, literární kavárnou, sálem pro nejrůznější společenské akce a také dětským koutkem. Proměna, kterou zahájila šumperská radnice, přijde na téměř 51 milionů korun.

Vizualizace konečné podoby šumperské školy po proměně na knihovnu. Prvorepublikovou podobu budovy architekti zachovají, interiér ale změní k nepoznání. | foto: Městský úřad Šumperk

Zatímco interiér se změní k nepoznání, venkovní část budovy školy postavené před 88 lety zůstane na pohled stejná. Architekti totiž chtějí zachovat její prvorepublikový vzhled. Celou přestavbu musí dodavatelská firma stihnout do 30. dubna 2018.

„Nové prostory nutně potřebujeme, aby se knihovna mohla dál rozvíjet,“ řekla ředitelka šumperské městské knihovny Kamila Šeligová. Podle ní je důležité, že se zvětší především dětské oddělení.

„Věřím, že se tu děti a mladí lidé déle zdrží. Teď si ani nemají kam odložit tašky,“ dodává.

Práci knihovníkům usnadní v nové knihovně i větší sál. „Děláme často nejrůznější akce a teď prostor získáme tak, že posuneme regály s knihami, které jsou na kolečkách, a ze sklepa nanosíme židle. To nám vždy zabere spoustu času,“ popsala Šeligová.

Knihovna nabídne klubovny, dětský koutek i literární kavárnu

Úpravu školní budovy navrhl šumperský architekt Petr Doležal. „Záměrně zachováme prvorepublikový vzhled budovy, zato vnitřní úpravy budou poměrně rozsáhlé,“ řekl Doležal.

Bývalé třídy v suterénu se změní na depozitář, klubovny a bude zde také technické zázemí a toalety. V prvním patře budou mít svou půjčovnu děti a mládež. Nebude tu chybět ani dětský koutek pro nejmenší a projekt počítá rovněž s literární kavárnou. Zbytek prvního patra poslouží k výuce vysokoškolským studentům, kteří studují na odloučeném pracovišti Vysoké školy báňské.

O patro výš bude hlavní půjčovna pro dospělé s čítárnou, čtenářský koutek a sál pro osmdesát lidí a ještě další sál až pro 150 návštěvníků, který mohou využít jak studenti vysoké školy, tak další spolky a instituce ve městě pro pořádání nejrůznějších akcí.

„Snahou je prostor budovy maximálně otevřít a provzdušnit,“ přibližuje Doležal, jenž počítá s tím, že dosavadní třídy úplně zmizí. Zachovat hodlá jen části nosných stěn, zbytek se dispozičně změní. Regály s knihami nebudou jako v jiných knihovnách v souvislých řadách.

„Chceme mezi nimi vytvořit různá zákoutí, jakési pokojíky, kde bude možné posedět a setkávat se s přáteli a bude zde i místo pro hry,“ popsal architekt.

Projekt moderní přestavby budovy před lety neprošel

Zásadní úprava čeká také podlahy, vyšší nosnost zajistí ocelové rámy podepřené sloupy.

„Výztuha prostory nijak pohledově nenaruší. Bude zakomponována do stěn, stropů a interiérových prvků,“ popsal Doležal.

Na novou adresu se knihovna přestěhuje ze svého současného působiště během letních prázdnin přespříští rok a provoz zahájí symbolicky 1. září 2018 spolu se začátkem školního roku.

Původně město s knihovnou na místě zrušené školy nepočítalo. Před osmi lety přišel jiný šumperský architekt - Vít Janků - s ambiciózním projektem a navrhl místo současné knihovny moderní dostavbu, která měla mít fasádu v podobě hřbetů knih. Studii oceňovali odborníci i obyvatelé města, zastupitelům se však taková investice zdála příliš nákladná a projekt zamítli. Architekt toho, že zůstalo jen u plánů na papíře, nelituje.

„Bylo by rozhodně horší, kdyby se tehdy začalo stavět a potom se ořezávaly náklady. Vznikl by zmetek s mým podpisem,“ sdělil Janků v době, kdy byl projekt zamítnut. Vracet se k němu nehodlá.

„Je to uzavřená kapitola a nemělo cenu se tím nějak dál zabývat,“ uzavřel.