Nejvíc nám daly zabrat Prameny Vltavy, líčí autoři knihy Pralesy Šumavy

  10:24
Na Šumavě začal Rok pralesů. Odstartovalo ho vydání výpravné knihy Jana Dvořáka a fotografa Tomáše Čamry. Ta zavede čtenáře do 18 pralesů.

Texty v knize Pralesy Šumavy doprovázejí fotografie Tomáše Čamry. Na snímku je Trojmezná hora. | foto: Tomáš Čamra

Když se řekne český prales, většině se vybaví Boubín. Není však jen tenhle král s nejvyššími stromy u nás. A právě o kouzlu pralesů, jejich různých podobách i historii pojednává nová kniha s názvem Pralesy Šumavy. Správa Národního parku Šumava vydáním publikace symbolicky zahajuje Rok pralesů.

V roce 1858 začala ochrana Boubínského pralesa. Navíc uplyne také 180 let od okamžiku, kdy lidé zahájili ochranu Žofínského pralesa v nedalekých Novohradských horách.

„Celá Šumava má stovky hektarů pralesovitých zbytků, o kterých návštěvníci ani nevědí, že jimi třeba procházejí. Osmnáct z nich představuje nová kniha Pralesy Šumavy. Čtenáři se tak vydají do pralesů rozkládajících se na území Národního parku a CHKO Šumava, do Žofínského pralesa a také do tří míst v Národním parku Bavorský les,“ říká ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

V úvodu knihy se Jan Dvořák snaží rozebrat pojem prales. Po stručné historii následují čtivé reportáže do míst, kam většinou turisté nesmějí.

„Pralesy mají mnoho tváří a podob. Člověk se v nich musí umět pohybovat, jinak ho to bolí. To jsem si sám několikrát ověřil. Pralesy jsou o čistotě života. Všechny jsem objevoval díky lidem, kteří jejich zkoumání mnohdy věnovali velkou část života a znají je velmi dobře. Čtenáři tak nebudou mít jen zážitek z popisu pralesů, ale dozvědí se celou řadu úplně nových poznatků o tom, jak to v nich funguje,“ líčí Dvořák.

Texty doplňují snímky českobudějovického fotografa Tomáše Čamry, který se specializuje na krajinu. Díky němu čtenáři uvidí nejzajímavější zákoutí šumavských pralesů, nevšední panoramatické pohledy i unikátní noční fotografie s hvězdnou oblohou.

„Na pořízení snímků jsem měl necelých pět měsíců. V samotné přírodě jsem byl dohromady asi čtyři týdny. Hodně času jsem potom strávil u počítače. Nejvíc nám daly zabrat Prameny Vltavy. Je to hodně nepřístupný terén. Museli jsme lézt po kmenech, Honza Dvořák se tam dvakrát zranil. Velkou radost mám z Trojmezné hory, kde jsem chytil ideální fotografické podmínky. Díky knize už teď mám Šumavu hodně prošlapanou,“ popisuje Tomáš Čamra.

Publikace je k dostání za 449 korun v e-shopu na www.npsumava. cz a ve všech informačních střediscích a návštěvnických centrech parku.

Autor: