Jízda po jedné noze, dřepy. Běžkaři na Šumavě trénovali s olympioničkou

  16:14
Běžkaři se sjeli na prodloužený víkend k Soumarskému mostu na Prachaticku. Podnikli zde tréninkový kemp, při kterém na ně dohlížela Helena Karásková Erbenová, běžkařská olympionička z let 2002 a 2006.

Běžkaři trénovali na Šumavě pod vedením Michala Pilouška (na snímku) a olympioničky Heleny Karáskové Erbenové. | foto: David Peltán, MAFRA

Účastníci kurzu nevyspávali dlouho. V půl osmé museli být připraveni na ranní trénink. Poblíž mostu vyklusali a v zasněžené krajině jim sportovkyně předcvičovala. Vyzkoušeli si běžkařské pohyby, aniž by měli lyže na nohou.

Po sobotní snídani měla skupinka asi patnácti lyžařů trénovat techniku ve vyjeté stopě. Kvůli vánici a intenzivnímu sněžení však plán změnili. A tak odjeli do obce Finsterau na německou stranu Šumavy.

„Na té české jsou stopy udržovány později. Využili jsme tedy uzavřený okruh ve Finsterau. Zatímco jsme trénovali, dvakrát nám stopu projela rolba, takže byla perfektně připravená,“ pochvaloval si pořadatel kempu Michal Piloušek. Pod triatlonovou značkou Xterra, která zaštítila i víkendovou akci, pořádá mistrovství Evropy v Prachaticích.

Dopolední trénink běžkaři zahájili dvacetiminutovým rozjezdem, pak už ale pilovali techniku. „Dělali jsme různá rovnovážná cvičení, jízdu po jedné a pak druhé noze nebo dřepy,“ popisuje Veronika Bubeníková, která na kemp dorazila s přítelem z Prachatic.

Na běžkách stála poprvé loni po tom, co si je vypůjčila a párkrát si vyjela „Nejtěžší je pro mě osvojit si správné pohyby. Fyzicky to zvládám dobře, ale potřebuji si vždycky v hlavě urovnat, jak má ten a ten pohyb vypadat,“ přemýšlí.

Odpoledne ještě čekal sportovce plavecký trénink, který přišel vhod hlavně těm, kteří se věnují triatlonu. Už po běžkařské části však nacházela lektorka pro svěřence pochvalná slova.

„U těch méně pokročilých bylo vidět super zlepšení. Větší části účastníků jde o to posunout svoji turistickou úroveň lyžování o něco dál,“ vysvětluje Helena Karásková Erbenová, která se v roce 2013 stala mistryní světa v terénním triatlonu.

„Největším přínosem kempu je pro mě zpětná vazba od profesionála. Uvědomím si, co dělám špatně. Bez toho své chyby sice poznám, ale nevím, jak je napravit. Ráno jsme se učili běžkařské pohyby bez lyží. S tím jsem se předtím nesetkala a budu to využívat,“ dodává Veronika Bubeníková.

A co říkala na šumavské podmínky olympionička? „Kdyby se projely stopy a nechaly se vymrznout, bylo by to ideální,“ rozhlížela se Karásková Erbenová, když ze zatažené oblohy přestávalo sněžit. „Ale všichni lyžaři by řekli minus pět stupňů a sluníčko,“ usmívá se. Běžkařům radila také při voskování lyží. Upozornila hlavně na správné změření mazací zóny.

Michal Piloušek by rád přilákal na kempy další zájemce. „Nemáme na programu dlouhé výjezdy. Na běžkách jsme třeba jezdili jednu rovinku tam a zpět, nejde tedy o něco, co by volnočasový sportovec nezvládl,“ podotýká Piloušek.

Autor: