Zákaz brát vodu z řek a potoků už platí i pro Ústí nad Labem a Děčín

  7:28
Zákaz odběru vody z potoků a řek kvůli dlouhotrvajícímu suchému počasí se rozšířil do dalších okresů Ústeckého kraje. Po Chomutovu a Lounech ho vyhlásily i radnice v Ústí nad Labem a Děčíně.

Vysychající koryto řeky v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Na mnoha tocích došlo kvůli horku a malým srážkách k tak významnému snížení průtoků, že nastalo nebezpečí kyslíkového deficitu pro živočichy, kteří ve vodě žijí.

„Chceme, aby jim zůstala nějaká voda k tomu, aby v ní mohli spolehlivě žít. Když se z vody ztrácí kyslík, může dojít třeba k úhynu ryb,“ říká mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Na Ústecku byl zákaz vyhlášen nejen pro samotné krajské město, ale i pro dalších více než dvacet obcí, například Libouchec, Dolní Zálezly, Chabařovice či Velké Březno. Tady už na konci dubna vyzývali občany, aby šetřili vodou.

„Jestliže se bude opakovat sucho jako loni, přistoupíme k úplnému zákazu zalévání a napouštění bazénů,“ uváděl už tehdy starosta Karel Jungbauer.

Stejně tak i na Děčínsku platí omezení pro 23 toků včetně řek Ploučnice a Kamenice.

V okrese Louny, který leží ve srážkovém stínu, vydali zákaz čerpání povrchových vod už zkraje prázdnin a týká se řek Ohře a Blšanky včetně všech jejích přítoků, vodního toku Liboc či potoka u Bezděkova.

Na Chomutovsku, kde zákaz vyhlásili v polovině července, je zakázaný odběr na území Chomutova, Křimova, Nezabydlic či Spořic. Opatření se týká i přivaděče ve Vysoké Peci a Drmalech a také Prunéřovského potoka.

Za porušení zákazu hrozí pokuta

Zatím ještě téměř bez omezení jsou obce na Teplicku, tady se nesmí čerpat voda jen z Milešovského potoka. Na Litoměřicku a Mostecku zatím neplatí žádná omezení.

A dost vody momentálně teče i v potocích v Krušných horách. Pokud budou dál pokračovat suché dny bez dešťových srážek, může se ale i zde situace časem změnit.

Sucho decimuje stromy na jižních svazích u Labe, hynou i borovice

Nejvíc se zákaz čerpání vody dotýká zahrádkářů. Mnozí už jsou na něj ale po zkušenosti z minulých let připraveni.

 „Už jsme na suché měsíce bez vody zvyklí, na zahradě máme několik sudů, do kterých sbíráme dešťovku. Ale musí alespoň občas zapršet,“ říká zahrádkářka Marie Konečná.

1. července 2019

Sucho a s ním spojené problémy s vodou netrápí pouze Ústecký kraj. K zákazu čerpání přistoupila i Česká Lípa či Nejdek v sousedním Libereckém a Karlovarském kraji.

Ty, kteří by i přes zákaz chtěli vodu čerpat a zalít si s ní zahradu, napustit bazén či umýt auto, úřady upozorňují, že dodržování omezení kontrolují a že za porušení zákazu hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Velké sucho už loni odhalilo hladové kameny v Labi

31. července 2015