Sníh v Beskydech překonává dopady sucha z loňska. Plní řeky i nádrže

  7:58
Sněžení, déšť a částečné tání zlepšily situaci na beskydských tocích. Zvýšené průtoky plní i přehradní nádrže. Jen za poslední měsíc v přehradách Šance, Morávka, Těrlicko a Žermanice přibylo patnáct milionů kubíků vody. Podle Povodí Odry už díky tomu nehrozí omezování odběrů vody.

Přehrada Šance. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Jestliže jsme na nádrži Žermanice ještě na začátku prosince kvůli nízkému stavu uvažovali o omezení odběrů, dnes je situace úplně jiná. Nádrž se téměř doplnila a disponuje velkými sněhovými zásobami ve svém povodí,“ uvedl generální ředitel státního podniku Jiří Pagáč.

Sněhové zásoby v povodí beskydských nádrží jsou podle Povodí Odry dokonce natolik nadprůměrné, že umožní i naplnění přehrady Šance, zásobárny pitné vody pro široké okolí, zpátky na zásobní hladinu. Šance je po dlouhodobé rekonstrukci, jež začala roku 2015 a skončila loni na podzim. Po celou dobu oprav bylo nutné držet hladinu na výrazně nižší úrovni.

„Vše bude záviset na rychlosti tání. Pokud bude stoupání hladiny pozvolné, bude to v pořádku. V případě rychlého tání budeme muset vodu odpouštět a zachovat předepsanou maximální rychlost stoupání hladiny,“ upřesnil k opětovnému napouštění Tomáš Skokan, technický a bezpečností dohled nad přehradami Povodí Odry.

Oblast Beskyd tak překonala důsledky sucha z loňského roku. Zcela jiná je však situace v Jeseníkách. „V případě jesenických přehrad se ještě pořád projevuje vliv sucha z loňska. V nádržích Slezská Harta a Kružberk chybí 33 milionů kubíků vody a přibližně průměrné sněhové zásoby v Jeseníkách zatím jejich doplnění neslibují,“ popsala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Zatímco v beskydských nádržích přibylo za poslední měsíc 15 milionů kubíků vody, v těch jesenických to jsou za stejné období pouze tři miliony kubíků vody navíc. Už v létě vodáci museli rušit sjezdy některých řek. Extrémně nízké průtoky jsou teď i důvodem kontrol jesenických lyžařských areálů, zda při zasněžování neporušují zákaz nadměrných odběrů vody z toků.