Sucho bude pokračovat i po těchto deštivých dnech!

  13:00
Českou republiku zchladila studená fronta. Meteorologové předpovídají, že se po následující 4 dny budou objevovat zejména lokální srážky ve formě přeháněk a bouřek. S tím padají i teploty, které se třeba v neděli můžou pohybovat jen okolo 17 stupňů. Ze sucha to ale podle hydrologů naší zemi nevysvobodí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hydrolog Jan Daňhelka Rádiu Impuls řekl, že studená fronta spíš jen pomůže půdě získat zpět ztracenou vláhu. V řekách ale zůstane málo vody i dál. „Předpokládáme, že těch srážek nebude tolik, aby se to odrazilo na stavu řek. Ony pomůžou půdě, ale neočekáváme, že by došlo k ukončení sucha. Průtok v tocích nebo podzemních vodách se zřejmě nezvýší. Tam ten deficit je natolik velký, že k naplnění určitě nedojde.“ Lidé tak budou muset i nadále šetřit s vodou ze studny. Deště každopádně pomůžou naplnit nádrže na dešťovku.

Pro zemědělce jsou ale i tak deštivé dny vysvobozením. Jak Rádiu Impuls řekl předseda zemědělského svazu Martin Pýcha, při intenzivním dešti je otázkou, jestli ztvrdlá půda vodu pojme. Přímo zemědělské plodiny ale přeháňky neohrozí. „My vítáme příchod srážek. Otázka ale je, jestli to nebude vadit třeba vinařům, protože ti už sklízí hrozny a hrozí, že jim to přinese nějaké plísně.“ Na sucho nejvíce doplatila letošní úroda chmelu a cukrové řepy.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: