Suché jaro se promítne do letošní úrody!

  9:00
Zemědělci očekávají pokles úrody především u obilovin, kukuřice a máku. Právě obiloviny se sklízí nejdříve, a proto už se dají výnosy odhadnout. Jak Rádiu Impuls řekl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu, pšenice letos bude asi o 380 tisíc tun méně.

Na pole už vyjely kombajny několika společností. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Největší pokles sklizně se dá čekat u obilovin, a to nejvíce u pšenice. Sice jde o nejčastěji osívanou plodinu, letos jí ale bude asi o 380 tisíc tun méně. „Pšenice je méně zejména proto, že je nižší hektarový výnos. Rok 2018 v předpovědi patří výnosově mezi tři nejslabší za posledních 10 let,“ vysvětluje Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu. Na vině je podle něj mimo jiné jarní sucho.

Takovou předpověď ale nerad slyší obchodník se sladem Tomáš Nemasta. Podle něj je sladařský průmysl v ohrožení. „Jestliže se odhaduje průměrný výnos na 4,6 tuny z hektaru, tak je to velice nízké číslo, abychom byli ve sladařském průmyslu v klidu, protože naše spotřeba je něco přes 600 tisíc tun ječmene.“

Jak dále doplňuje Jiří Hrbek, na menší úrodu doplatí taky zemědělské podniky. „Obiloviny vstupují do hodnoty produkce, která vytváří základní segment pro ekonomiku zemědělských podniků.“ Zatím jde ale jen o odhady. Skutečnou sklizeň můžou navíc ještě ovlivnit další rozmary počasí.

Na obiloviny má podle Hrbka sucho největší vliv. „Plodiny pod závlahou jako zelenina, rané brambory, tam se nedá čekat nějaký propad, ale jsou signály, že se to dotkne i ovocnářství.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: