VIDEO: Požár zničil několik budov i traktor, vznikl zřejmě u komína

  14:56
Deset jednotek hasičů se na Prostějovsku muselo zapojit do boje s velkým požárem rodinného domu a několika hospodářských budov. Plameny přesto napáchaly škody předběžně odhadované na několik milionů korun.

V poslední den minulého roku oznámil volající po čtvrté ráno na tísňovou linku, že střechy rodinného domu, stodol a několika hospodářských přístaveb v obci Šubířov jsou v plamenech a kromě toho se navíc z kotelny ozývají hlasité exploze.

„Operační středisko proto na místo postupně vyslalo profesionální hasiče ze stanice v Konici a také z Moravské Třebové v sousedním Pardubickém kraji, které posílily dobrovolné jednotky z Šubířova, Hvozdu, Dzbele a Brodku u Konice doplněné o mezikrajskou výpomoc z Velkých Opatovic a Jevíčka,“ nastínil mluvčí krajského hasičského sboru Zdeněk Hošák.

„V době příjezdu prvních hasičů už hořely kompletně celé střechy dvou hospodářských budov a z velké části také střecha rodinného domu, jeho obyvatelé se naštěstí včas dostali do bezpečí. Celkový rozsah ploch zasažených požárem byl zhruba patnáct krát čtyřicet metrů, jeho likvidace tak musela být rozdělena do několika úseků,“ dodal.

Fotogalerie

Do zásahu, kvůli kterému byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, se zapojil i speciální vůz z olomoucké stanice sloužící k doplňování dýchacích přístrojů, ve kterých museli hasiči zasahovat, a nepřímo také jednotka z prostějovské stanice, která vzhledem k masivnímu nasazení místních hasičů zabezpečovala Konicko pro případné další výjezdy.

S požárem nakonec museli hasiči bojovat až do rána, po uhašení je čekalo ještě rozebírání konstrukcí střech a likvidace menších ohnisek v přízemních částech budov. Příčinu vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie.

„V tuto chvíli nic nenasvědčuje cizímu zavinění, jako možná příčina se jeví špatný stavebně-technický stav komína,“ nastínil prostějovský policejní mluvčí František Kořínek.

Oheň zničil mimo jiné traktor zaparkovaný v jedné z budov a také větší množství skladovaných věcí včetně dřeva na otop, obytnou část pak silně poničil kouř. Škoda je předběžně vyčíslena na 3,1 milionu korun.

Autor: