Studentka z Chomutova si zkusí cestu na Mars, čeká ji simulovaná mise

  9:40
Adéla Krylová, studentka 3. ročníku Gymnázia Chomutov, bude jedním z pěti členů posádky, která během stohodinové simulované mise „poletí“ na Mars. Půjde o nejdelší studentský simulovaný let na rudou planetu v Evropě.

Chomutovská studentka Adéla Krylová | foto: soukromý archiv

V pořadí již pátá taková expedice se uskuteční 10. až 14. prosince na Hvězdárně ve Vyškově. Mladí kosmonauti stráví zcela odříznuti od vnějšího světa 6 060 minut, což je 101 hodin. 

Pohybovat se budou moci jen ve speciálně připravených prostorech, takzvaných modulech o celkové ploše 25 metrů čtverečních. 

Během té doby si vyzkoušejí běžný život a pohyb na kosmické lodi, budou plnit úkoly spojené s letem do vesmíru, ale čekají je i různé vědecké experimenty.

Výběru posádky předcházelo několik kol, během kterých přihlášení studenti plnili různé úkoly. Prověřit je měly jak po vědomostní, tak po psychické a fyzické stránce. 

„Snažili jsme se účastníky připravit na náročné podmínky simulace. Na základě jejich reakcí na nejrůznější situace jsme potom vybírali ty, kteří si spolu budou nejlépe rozumět, dokážou pracovat samostatně i jako tým a hlavně budou schopni ustát i krizové situace,“ sdělil velitel expedice Michal Vyvlečka.

V uplynulých týdnech už si účastníci vyzkoušeli tréninkovou dvanáctihodinovou simulaci.

„Museli jsme hlídat telemetrii lodi, a to vše ve velmi stísněném prostoru. Celá mise probíhala přes noc, a tak jsme byli i velmi unavení, ale myslím, že jsme ji zvládli dobře. I když to byla pro mě asi nejtěžší část expedice, byla pro mne také velmi přínosná,“ popsala sedmnáctiletá Krylová.

Jednotliví členové posádky mají rozdělené odbornosti. Adéla Krylová si vybrala odbornost popularizátor a jejím úkolem je především vysvětlit veřejnosti, na čem tým kosmonautů pracuje. 

„Možná ale nastane podobná situace jako při tréninku, kdy jsme museli být schopni řešit i úkoly jiné odbornosti. Navíc v našem týmu není nikdo z odbornosti biolog, a tak jej budeme muset všichni společně zastoupit,“ poznamenala studentka.

Balit téměř není co, říká člen simulované studentské mise na Mars

Expedice Mars patří mezi přední české projekty pracující s talentovanou mládeží v oblasti přírodních a technických věd. Soutěž je organizována Dětskou tiskovou agenturou pro studenty základních a středních škol ve věku 13 až 18 let. 

V jejím rámci bude také vypuštěn stratosférický balon, který ponese gondolu s experimentálními zařízeními navrženými účastníky projektu.

Autor: