Bystřickou Lípu svobody obsypaly zářivé ploštice původem ze Středomoří

  14:46
Neobvyklý úkaz překvapil obyvatele Bystřice pod Hostýnem. Památeční Lípu svobody vysazenou mezi kostelem a základní školou totiž obsypaly tisíce jedinců „svítícího“ hmyzu. Jsou to původně středomořské ploštice chystající se na přezimování, strom by však ohrožovat neměly a radnice proti nim zatím nechystá žádná opatření.

Blánatce lipové se výrazně lesknou průsvitné části polokrovek. | foto: Město Bystřice pod Hostýnem

„Silně se leskne průsvitná zadní část polokrovek. Tento jev lze pozorovat už z dálky. Lidé se na nás proto začali obracet, zda nejde o škůdce a nemůže to lípě ublížit,“ popsal Tomáš Svačina z radničního odboru životního prostředí.

Odborníci zjistili, že strom obsadily kolonie ploštice blánatky lipové. V takovém množství ji v Bystřici zaregistrovali poprvé. Původně středomořský druh se do Česka dostal teprve před několika lety a podobné shluky jsou na stromech k vidění jen výjimečně.

Tisíce půlcentimetrových ploštic se takto shromažďují během podzimu kvůli přezimování.

„Shluky zůstávají pohromadě až do jara, kdy se jednotliví jedinci začínají rozlézat do větví. Úspěšnost přezimování závisí na délce a síle mrazů,“ vysvětlil Svačina.

Fotogalerie

Podle něj lze očekávat, že většina blánatek zimu nepřežije.

Památeční lípu by ploštice neměly ohrožovat, přestože sají rostlinné šťávy z kůry na kmeni a na větvích a také z listů a nezralých semen.

„V tomto období však už potravu nepřijímají. Uvidíme, jak početné budou další generace,“ dodal Svačina s tím, že žádné postřiky ani jiný zásah zatím radnice nechystá.