Muž z Chomutova dostal za zastřelení řidiče napotřetí deset let vězení

  14:06
Vrchní soud v Praze poslal na deset let do vězení Petra Bendu, jenž před dvěma lety na chomutovském sídlišti Písečná zastřelil romského řidiče dodávky. V případu vrchní soud rozhodoval už podruhé. Původně Bendu poslal za mříže na sedm let. Je to už třetí výše trestu, kterou si Benda vyslechl.

„Na jednu stranu jsme v potřebné míře zvažovali otázku přiměřenosti trestní sankce, na druhou stranu jsme ovšem respektovali právní názor vyslovený v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Za této situace máme za to, že právě vzhledem k převažujícím polehčujícím okolnostem a poměrům obžalovaného lze učinit ospravedlňující závěr, že odpovídajícím trestem bude trest vyměřený na samé spodní hranici zákonné trestní sazby,“ uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Fotogalerie

Vrchní soud v Praze se věcí musel zabývat podruhé poté, co mu ji Nejvyšší soud vrátil. Ten se totiž ztotožnil s dovoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a došel k závěru, že vrchní soud neměl žádný důvod k tomu, aby Bendovi uložil trest pod spodní hranicí zákonné sazby.

Benda původně za skutek dostal u Krajského soudu v Ústí nad Labem dokonce dvanáct a půl roku. Proti tomu se odvolal. Vrchní soud pak skutek překvalifikoval na vraždu prostou, nikoli s rozmyslem, a poslala ho za mříže na sedm let. Zákonná sazba však činí 10 až 18 let.

Vrchní soud při ukládání trestu argumentoval polehčujícími okolnostmi v podobě Bendova předchozího bezúhonného života, dobrých předpokladů pro resocializaci a také jisté míry zavinění ze strany zastřeleného.

Nejvyšší soud se ovšem s ničím z toho neztotožnil. Zároveň rozhodl, že do vyřčení nového verdiktu bude Benda ve vazbě a nikoli na svobodě, a to kvůli obavám z útěku.

Rasový podtext soudy vyloučily

Benda o tři roky mladšího Radka Š. zavraždil 27. května 2017 kolem třetí hodiny ráno. Poté, co mu vyděšená matka řekla, že venku „blázen v dodávce najíždí do aut a snad i lidí“, odběhl do svého pokoje, kde popadl svou legálně drženou zbraň a vyběhl před dům. Během několika sekund vypálil na vůz celý zásobník. Řidič byl na místě mrtvý.

Výpovědi u soudu 4. dubna 2018:

Radek Š., jenž byl pod vlivem drog, se tehdy podle závěrů vyšetřování snažil ujet před svými příbuznými, s nimiž se pohádal. Podle svědeckých výpovědí naboural několik aut a minimálně jedné ženě přejel nohu.

Archivní video z piety za zastřeleného Roma v Chomutově:

Benda se po celou dobu procesu hájil, že chtěl chránit lidi na ulici a že jednal v nutné obraně. Dodávka prý jela přímo proti němu a on nevěděl, co od řidiče čekat. Ze závěrů vyšetřování však vyplývá, že vůz jel v době střelby krokem a nikoho neohrožoval a že Benda navíc nestál proti němu ale stranou na trávníku.

Že by měl čin rasový podtext, soudy vyloučily.

Autoři: ,