Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středoškoláci si i letos vyzkouší volby nanečisto

  9:00
Studenti gymnázií, středních odborných škol a učilišť ve věku od 15 let si budou moci i letos nanečisto vyzkoušet volby, tentokrát sněmovní. Takzvané studentské volby proběhnou 3. a 4. října. Podle webových stránek organizátorů se prozatím přihlásilo 283 škol po celé České republice. V loňském roce se těchto voleb zúčastnilo 261 škol. Studentské volby pořádá společnost Člověk v tísni od roku 2010.

Cvičně volit do Sněmovny si vyzkoušeli i gymnazisté v Moravském Krumlově (2. října 2013). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Cílem tohoto projektu je přiblížit mladým lidem základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem a zvýšit jejich zájem o volby a politiku vůbec. Školám, které se do akce zapojí, nabízí Člověk v tísni informační materiály a modelové aktivity, které mohou učitelé se studenty využít přímo v hodinách ještě před konáním voleb.

Volby nanečisto budou věrně napodobovat ty opravdové. Zasedne studentská volební komise, voliči budou muset prokázat svou totožnost, obdrží hlasovací lístek. Za plentou pak zaškrtnou vybranou stranu a lístek vhodí do urny.

Po skončení voleb garantka voleb odešle výsledky sociologické agentuře Millward Brown, která je zpracuje. Výsledky by měly být zveřejněny 4. října večer.

Volit mohou v České republice, stejně jako v naprosté většině dalších zemí, lidé po dovršení 18 let. Výjimkou je například Rakousko, kde mají právo hlasovat i šestnáctiletí.