V nymburské pizzerii se našlo kilo drog, mluví se o kokainu

V tomto podniku byly nalezeny drogy
vydáno: 25.4.2012, 19:32

Nymburk - Nečekaný nález přivedl do centra Nymburka kriminalisty. V pizzerii Castello byly nalezeny drogy. Neoficiální zprávy dokonce hovoří o kilogramu kokainu. Gram této látky stojí na černém trhu 
3 až 5 tisíc korun. Pokud by se tato informace potvrdila, jednalo by se o „zboží" až za
 5 milionů korun!

Kriminalisté nález podezřelé látky potvrdili, ale podrobnosti vzhledem k vyšetřování nechtějí sdělovat. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Nález oznámila šestatřicetiletá žena. Jednalo se o balíček podezřelé bílé krystalické látky," uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Jak už bylo řečeno, zainteresované osoby tvrdí, že se jednalo o kokain. Jiné hlasy zase mluví o pervitinu. „Čekáme na vyhodnocení expertízy, která by měla potvrdit, že se jedná o omamnou a psychotropní látku," doplnila Potočná.

Podle dostupných informací byl balíček s drogou nalezen v chodbičce pizzerie Castello pod stolem. „Patrně někomu vypadl z kapsy," říká dobře informovaná osoba. Personál podniku v současné době dochází na policii na výslechy. Majitel drogy však zatím identifikován nebyl. „V souvislosti s tímto případem zatím nebyl nikdo zadržen," potvrdila policejní mluvčí.

Pokud se potvrdí, že zadržená droga je skutečně kokain, bude se jednat na Nymbursku o skutečnou raritu. „Droga lepší společnosti", jak se kokainu také říká, je k dostání především ve větších městech. A z drog, které se na našem území dají zachytit, je tou nejdražší.

Na Nymbursku se v případu nalezení či zadržení tvrdé drogy jedná většinou o pervitin. Pokud je nalezený kilogram drogy právě touto látkou,  i tak by se jednalo o množství za 
milion korun.

Kromě pervitinu byl v minulosti nalezen na Nymbursku také heroin. Zejména ve spojitosti s komunitou v Sadské, kam jezdí kšeftovat s drogami překupníci z Peček.

Co je to kokain

Kokain je práškovitá, bílá, krystalická hmota nejrozšířenější jako droga. Jde o alkaloid jihoamerického keře Koka pravá (starý český název Rudodřev koka). Volná báze kokainu Crack vzniká smícháním s alkalickým činidlem (nejčastěji sodou, ale používá se např. i vápno nebo prášek do pečiva), dále pak s éterem nebo méně častým čpavkem a následnou tepelnou úpravou. Na výrobu 1 kg kokainu je třeba 100 až 170 kg lístků.

Kokain byl poprvé vyroben německým chemikem Albertem Niemannem v roce 1860. V roce 1862 byla zahájena komerční výroba v německém městě Darmstadt firmou Merck. Kokain nevyvolává fyzickou závislost, ale psychickou závislost. Užívání kokainu vyvolává kromě euforie řadu vedlejších účinků a způsobuje trvalou silnou závislost. Ve většině zemí světa je výroba, prodej i držení kokainu ilegální. Zdroj: wikipedia.org

CO JE TO PERVITIN

Metamfetamin, též pervitin (dřívější obchodní název), MA, methedrin je syntetické psychostimulans, patřící do řad takzvaných amfetaminů. Původně se jednalo o povzbuzující prostředek pro vojenské účely II. světové války, později byl používán v léčbě chorobné spavosti, narkolepsie a mozkových poruch, pro něž je typická apatie a nadměrná únava, rovněž jako účinné anorektikum.

V dnešní době je MA spíše zneužíván, zejména jako pouliční droga, oblíbený pro svoji velmi účinnou schopnost stimulovat nervovou soustavu, vyvolávat euforii a podporovat duševní výkon. V menší míře než amfetamin jej využívají i studenti, vědci, lidé s dlouhou pracovní dobou, či nároky na dlouhodobou schopnost rychle a efektivně reagovat. Čistý metamfetamin HCl má zpravidla krystalickou podobu, je nahořklé příchuti, snadno absorbuje vlhkost, častěji je prodáván v podobě drceného prášku, či tablet. 

Metamfetamin je značně rozšířen na území bývalého Československa, kde je nezákonně syntetizován z pseudoefedrinu extrahovaného z léčiv proti chřipce (nurofen stopgrip, modafen, dříve i aspirin, apod.) v amatérských varnách. Tento výrobní proces je sice levný, ale
 i velmi nebezpečný, neboť je používán velmi hořlavý červený fosfor, žíraviny, ředidla jako toluen, nebo benzin. Zdroj: wikipedia.org

Autor: Miroslav Jilemnický - Nymburský deník

Sdílet a uložit
 
zpět

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

 

Videa

Dnešním tématem Tajemství úspěchu je životní restart!

[27.3.2015]

Dnešním tématem Tajemství úspěchu je životní restart!

O ten se v současné době pokoušejí tisíce účastníků projektu úřadu práce „Vzdělávejte se pro růst! - pracovní…