Takové změny nelze prosazovat silou, brání se odpůrci plánu rušení škol

  9:02
Přehodnoťte změny a navrhněte celkovou úpravu školství v regionu. K takovým závěrům došla skupina, která zkoumá slučování oborů středních škol a učilišť v Karlovarském kraji.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Skupina poslala krajským zastupitelům dva vzkazy. Doporučuje, aby rozhodnutí týkající se slučování oborů škol v Lokti, Nejdku, Horním Slavkově a Dalovicích na svém prosincovém zasedání odvolali. Zároveň požaduje, aby kraj celý materiál přepracoval. Předložit jej má až na základě odborných analýz a dohod se zastupitelskými kluby a radnicemi.

„Změny týkající se krajských středních škol byly předloženy procedurálně úplně nevhodně, bez patřičných odborných podkladů, bez diskuze se samosprávami a prosazeny silově. Pracovní skupina tak poslala zastupitelům jasný signál, že to takhle prostě nejde,“ uvedl člen skupiny a krajský zastupitel z Lokte Petr Zahradníček.

Právě on poslední závěry skupiny zveřejnil. Předpokládá přitom, že zastupitelstvo doporučení přijme, když skupinu kvůli posouzení schválených změn zřídilo.

Krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč má ale k odhlasovaným doporučením výhrady. Někteří členové podle něj na jednání dorazili s tím, aby návrh rovnou smetli ze stolu.

Hlavní slovo budou mít krajští zastupitelé

Upozornil, že zastupitelstvo nakonec může rozhodnout jakkoli. „Zastupitelstvo je suverén a může udělat cokoli, pokud se pro to většinově rozhodne. Já jen doufám, že zvítězí zdravý rozum a zájem o rozvoj našeho školství,“ uvedl Bradáč.

Ujistil také, že mají společně s kolegy úpravu všech oborů rozmyšlenou a pracují na ní. Po středních školách by měla na řadu přijít gymnázia. „Všichni vědí, že je to ve zdejším školství špatně, ale jakmile máte tomu či onomu v uvozovkách sáhnout na jeho školu, tak se začne čertit a veškerý zdravý rozum jde stranou,“ podotkl.

S doporučeními skupiny je naopak spokojený třeba starosta Nejdku Lubomír Vítek. Ten se domnívá, že si podobné změny zaslouží velkou diskuzi. Ta ale starostům chyběla.

„Samozřejmě můžeme si jednoduše říct, máme škol v kraji tolik, že jich potřebujeme polovinu zrušit, ale které to budou, o tom by se mělo diskutovat hodně dlouho. Nemělo by to být tak, že vznikne nějaký materiál, který se více méně potajmu pošle do krajského zastupitelstva,“ uvedl.

Podle starosty Horního Slavkova Alexandra Tereka městské zastupitelstvo uznalo návrh svých krajských kolegů. Sám za sebe ale souhlasí s tím, aby kraj řešil zdejší školství jako celek. „Podle mě jde ale o problém na celorepublikové úrovni,“ zmínil.

Vedení karlovarského kraje zdůvodňuje slučování oborů úbytkem žáků a také zvyšováním úrovně školství. „V roce 2007 měl kraj 13 tisíc studentů na středních školách, dnes jich je o 4,5 tisíce méně. Tato čísla jsou dnes na stole a všichni víte, že kvalita a efektivita není,“ uvedla na posledním jednání zastupitelstva hejtmanka Jana Vildumetzová.

Změny by se škol měly týkat od nového roku. Loketská průmyslová škola se má sloučit se sokolovskou integrovanou školou (ISŠTE), nejdecká škola se má rozdělit mezi ostrovskou průmyslovku a karlovarskou školu stravování a služeb. Střední odborné učiliště Horní Slavkov se má sloučit s ISŠTE, dalovická zemědělská škola zase s Integrovanou střední školou Cheb. Materiál počítá také se vznikem jednotlivých center při větších školách.

Kvůli slučování oborů už existuje petice. Žádá krajské zastupitele, aby stávající návrh na slučování oborů zamítli.