Přijímačky už načisto. Střední školy si libují nad počtem přihlášek

  16:20
Ředitelé středních škol v regionu mohou být spokojení. O jejich ústavy je totiž mezi dětmi větší zájem. Jednotné přijímací zkoušky se konají mezi 12. a 17 dubnem. Každý žák si mohl podat přihlášku na dvě školy.

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

„Do prvního kola přijímacího řízení přišlo ředitelům středních škol zřizovaných Pardubickým krajem 8 839 přihlášek. Oproti předchozímu školnímu roku jsme zaznamenali nárůst počtu přihlášek zhruba o 180, tento nárůst však způsobili téměř výhradně uchazeči o studium na osmiletých gymnáziích,“ informoval radní pro školství Bohumil Bernášek.

Zájem uchazečů o jednotlivé druhy vzdělání se ale liší. „Zájem o tříleté učební obory je stabilní, naopak méně přihlášek než v loňském roce přišlo na čtyřleté maturitní obory,“ podotkl radní Bernášek.

Školami s nejvyšším počtem podaných přihlášek jsou Střední průmyslová škola chemická Pardubice, kam dorazilo 553 přihlášek, a Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice, která eviduje 525 přihlášek.

„Největší nárůst počtu přihlášených letos zaznamenala Střední průmyslová škola stavební Pardubice a holické gymnázium. Více přihlášek než loni bylo podáno také na obě zemědělské školy zřizované krajem, tedy Střední školu zemědělskou a Vyšší odbornou školu Chrudim a Střední školu zemědělskou a veterinární Lanškroun,“ dodal Bohumil Bernášek.

Jestliže si žáci si mohli podat přihlášku na dvě školy, definitivně jasno v počtu nově přijatých žáků budou mít ředitelé středních škol až po letních prázdninách.

Druhá a další kola přijímaček vypíšou téměř všechny školy

Na některých školách mohou zájemci navštěvovat různé přípravné kurzy, informační setkání a uchazeči si mohou vyzkoušet také přijímací zkoušky nanečisto.

„Stejně jako v minulých letech jsme pořádali i letos krátké informační schůzky k přijímacímu řízení. Setkání určené pro zákonné zástupce uchazečů o studium v naší škole proběhla ve dvou termínech – v pondělí 26. března pro osmiletý obor a v úterý 27. března pro čtyřletý obor. Na programu byly podrobné informace týkající se přijímacích zkoušek, odevzdávání zápisového lístku, procesu odvolání a dalšího postupu v případě neúspěchu v prvním kole přijímacího řízení,“ uvedla ředitelka gymnázia doktora Emila Holuba v Holicích Andrea Daňková.

Kolik zůstává na jednotlivých středních školách volných míst, lze zjistit na Školském portálu Pardubického kraje. Druhá a další kola přijímacího řízení vypíšou téměř všechny střední školy, alespoň do některých oborů vzdělání. Pardubický kraj zavedl jednotné přijímací zkoušky na svých středních školách již pro školní rok 2011/2012.

Autor: