Strážnický folklorní festival připomene tradice první republiky

  7:18
Ve Strážnici startuje jihomoravská folklorní událost roku – 73. ročník mezinárodního festivalu. Akce, na kterou loni přišlo 30 tisíc lidí, pobaví děti, oslaví výročí Československa a obnoví vlastní tradice. Potrvá až do neděle.

Na čtyřdenním festivalu ve Strážnici vystoupí asi 3 500 tanečníků a zpěváků. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Strážnice na Hodonínsku je tak trochu na půl cesty, dostupná pro Čechy i Slováky. Letos však dojedou i Mexičané nebo obyvatelé Bornea. I ti se v rolích účinkujících představí se svými soubory. Ústředním tématem festivalu je ale československá blízkost, která se výrazně promítne také do hlavního taháku programu – pořadu Síla tradice.

„Vždy jsme měli československý program a sousedy ze Slovenska si k nám zvali. Na stoleté výročí republiky jsme se rozhodli divákům připomenout její první desetiletí. Právě v něm vznikaly a utvářely se základy folklorního hnutí i hnutí art deco tak, jak je známe dnes. Vrátíme se ke kořenům,“ poznamenal Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury, který akci pořádá.

Zatímco čtvrtek se ponese v duchu generálních zkoušek, ostatní dny jsou nabité pořady a jejich reprízami. Ze zahraničí přijaly pozvání již zmíněné soubory z dalekého Mexika či indonéského ostrova Borneo, ukážou se však také skupiny z Maďarska, Číny a Ruska.

„Soubory vystoupí několikrát za víkend s různými čísly. Zkrátka nepřijdou ani ty domácí, v regionálním pořadu se budeme věnovat folkloru a hodům na Brněnsku,“ ujistil Šimša.

Piknik na Zbojnické lúce

Na programu návštěvníci najdou celkem 44 pořadů, v nichž vystupuje dohromady asi 3 500 tanečníků a zpěváků. A zábava čeká i na nejmenší, připravené jsou pro ně speciální dílny. V pořadu Děti a píseň organizátoři pro malé zpěváčky chystají inspirativní setkání. Přijdou jim totiž zazpívat bývalí účastníci soutěže.

„Jsou to vítězové z dávnější doby, dnes dospělí lidé, kteří to v hudbě někam dotáhli,“ vysvětlil Šimša. Děti se tak setkají třeba s folk-rockovými zpěváky.

Dalším staronovým prvkem bude program na Zbojnické lúce. V odlehlejší části areálu si lidé mohou odpočinout, děti zde najdou hrací koutek a prostor bude vhodný i pro pikniky. Přímo na louce totiž kuchaři nachystají rozmanité gastroochutnávky. Vystoupí tu také Vojenský umělecký soubor Ondráš.

„Byli bychom rádi, kdyby k nám přijeli i návštěvníci, kteří nejsou s folklorem tak spjatí, ale rádi by objevili něco nového,“ zadoufal Šimša.

Verbíři se utkají v sobotu

Nedílnou součástí strážnického festivalu je klání v mužském lidovém tanci zvaném verbuňk, u něhož tanečník i zpívá. Od roku 2005 je zapsán organizací UNESCO na seznamu nehmotného dědictví lidstva.

„Od té doby se kvalita soutěžících neuvěřitelně zlepšila. Všichni si dávají záležet. Verbuňk by měl být improvizovaný tanec, to se ale kvůli tlaku na soutěžící vytrácí,“ podotkl loňský vítěz Pavel Fridrich.

Folklorní festival Strážnice

  • Kdy: 21. až 24. června
  • Kde: Strážnice, centrum 
  • Za kolik: Permanentka od pátku do neděle vyjde dospělé návštěvníky na 550 korun, studenti zaplatí 300 korun, děti do 15 let a senioři nad 70 let mají vstup zdarma.
  • Ubytování: Hned u areálu festivalu stojí autokemp s místem pro stany, s chatkami i apartmány. Ve městě jsou také hotely.
  • Co nevynechat na 73. ročníku – společné vystoupení špičkových souborů Ondráš a SĽUK – soutěžní klání ve verbuňku – vystoupení muzikantů ze Šumavy, Bavorska a Rakouska – pořad o folkloru na Brněnsku Kompletní program zájemci najdou na www.festivalstraznice.cz.

Tanec s typickými kroky – takzvanými ciframi – letos diváci zhlédnou pohodlněji.

„Přesunuli jsme dějiště finále soutěže z letního kina na stadion Zámek. Je to lepší jak pro soutěžící, tak pro diváky. Ti se mohou připojit i z průvodu a nemusí se bát, že by nenašli místo,“ upozornil Šimša. Kapacita hlediště se zvětší z 1 800 na pět tisíc míst.

Z regionálních kol soutěže postoupilo 37 tanečníků, kteří se o titul utkají v sobotu. „Ve finále je jistých sedm tanečníků – vítězů z regionů. Z dopoledního programu se jich přidá dalších deset nebo jedenáct,“ doplnila Jarmila Teturová, která má verbířskou soutěž na starosti. Toho nejlepšího vyberou zkušení porotci, často bývalí účastníci.

Náklady na čtyřdenní festival odhaduje Šimša na šest milionů korun. „Cena se postupně šplhá nahoru. I kvůli dražší dopravě a ubytování pro účinkující. A to nepočítám platy zaměstnanců ústavu, kteří celoročně na festivalu pracují,“ okomentoval rozpočet ředitel.

Za permanentku na tři hlavní dny festivalu, od pátku do neděle, dospělý zaplatí 550 korun.

26. června 2016