Ochránci přitvrdili, pokutovali koupání v krásné pískovně v Adršpachu

  8:36,  aktualizováno  17:19
Někteří turisté museli zaplatit v Adršpachu na Náchodsku za nedovolenou koupel v bývalé pískovně. Ochránci přírody se vrátili znovu ke kontrolám, jak lidé dodržují zákon v národní přírodní rezervaci.

Turisté smějí kolem pískovny chodit jen po značených stezkách. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jakmile v teplých letních podvečerech osiří kasy u vstupu do Adršpašského skalního města, stahují se k bývalé pískovně zájemci o koupání. Někteří jdou z túry a pustí děti, ať si smočí nohy ve studené vodě, jiní sem míří z vesnice rovnou s ručníky.

Na jezírku přitom platí zákaz koupání, ale lidé ho opakovaně porušují. Strážci přírody se tam vydali na druhou letošní kontrolu ve čtvrtek a rozdali pokuty asi patnácti lidem. Od půl sedmé do zhruba půl deváté se tam koupalo asi čtyřicet lidí.

„Bohužel se v pískovně koupe čím dál víc lidí, a to nejen po zavírací době okruhu po 18. hodině, ale i během dne. Možná jsou teplejší léta, ale také chybí pravidelná kontrola,“ řekl zástupce vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko Petr Kuna.

Kolem deseti přistižených si nechalo vypsat blokovou pokutu, část jich zaplatila na místě a část teprve pošle peníze. Pokuta pro dalších asi pět lidí, kteří nesouhlasili se zaplacením, putuje do správního řízení. Část lidí se nechtěla ani legitimovat.

Pokud šlo například o rodiče, kterým se zaběhly do vody děti, těm strážci pouze domluvili. Lidem nad 15 let však mohou dát pokutu nad 500 korun.

„Na místě jsme dávali pokuty ve výši 200 korun. Pokud by si však někdo rozložil v pískovně deku, koupal se, kouřil by tam, kolem se povalovaly jeho odpadky, může se pokuta vyšplhat i na tisíc korun, ale takový případ jsme neměli,“ dodal Kuna, podle nějž budou kontroly následovat.

Ať pískovnu hlídají vpodvečer ochranáři, míní obec

Pozemky Adršpašského skalního města jsou majetkem Lesů České republiky. Státní podnik je pronajímá obci Adršpach a její technické služby provozují návštěvnický okruh.

„Jako obec si pronajímáme skály mezi 7. a 18. hodinou a v té době si tam držíme pořádek. Dohlížejí na to naši pracovníci, kteří jsou i stráží ochrany přírody. Dál po 18. hodině už je to věcí Správy CHKO Broumovsko,“ ohradil se starosta Adršpachu Bohuslav Urban, který o podvečerní kontroly požádal státní úředníky.

Ochranáři však o tom chtějí ještě jednat v budoucnu. Podle nich obec vydělává na turistickém provozu ve skalách a mohla by uvažovat například o prodloužení otvíracích hodin okruhu. Starosta o tom nechce slyšet.

Prokurista Technických služeb Adršpach Jiří Středa namítá, že ani jejich zaměstnanci coby stráž ochrany přírody nezmohou všechno.

„Sice máme pokutové bloky, ale když upozorníme člověka, že je v národní přírodní rezervaci a překračuje zákon o přírodě, on nás pošle kamsi a pak na něj nemáme absolutně žádné páky. Není myslitelné volat státní policii ke každému koupajícímu se jednotlivci,“ řekl prokurista Středa.

Lom na písek fungoval do roku 1973

Jezírko vzniklo sice uměle zatopením lomu, i tak patří do chráněného území. Koupající se lidé sešlapávají rostliny na březích a nechávají za sebou odpadky.

Pískovna v Adršpachu vznikla v roce 1923, kdy ji rozjel majitel tamního velkostatku Konstantin Nádherný s broumovským podnikatelem Eduardem Langerem.

Závod Glassandwerke Adersbach dodával křemičitý písek do sedmdesáti skláren v tuzemsku i Německu. Badatel Tomáš Dimter v knize Adršpašsko uvádí, že roční těžba dosahovala čtyř tisíc vagonů písku, který se používal pro sklářský průmysl, stavebnictví i slévárny.

Pískovna zaměstnávala v nejsilnějších obdobích až padesát lidí. Po druhé světové válce připadl podnik státu, Severočeské pískovny Protivín tam působily do roku 1973. Pak byla těžební jáma zatopena.