Štramberk odmítl prohloubení lomu, jednání zastupitelů bylo bouřlivé

  12:56
Dohadování, obviňování, pískot i potlesk. Tak vypadalo mimořádné zastupitelstvo Štramberku při jednání o plánu společnosti těžící z vrchu Kotouč vápenec. Firma žádá o povolení dobývaní nerostu ve větší hloubce, a to až sto metrů pod současnou úroveň těžby.

Vápencový lom ve Štramberku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tím by se možnosti těžby protáhly o přibližně deset až patnáct let. Součástí plánu jsou i rekultivační práce nebo zrušení nevyužívané části ložiska v lokalitě Na Peklách.

Čtrnáct zastupitelů hlasovalo pro odmítnutí plánů firmy, pět chce plán přijmout a jeden se hlasování zdržel. „S výsledkem jsem spokojen. Argumentů pro naší opatrnost zůstává hodně. Například se nám nelíbí, že jsme dostali patnáct let starou hydrogeologickou studii, přitom poměry spodních vod se změnily,“ uvedl štramberský starosta David Plandor (SNK).

Spolupráce zatím není moc dobrá

Město si proto zadalo vlastní studii, na jejímž základě žádá firmu, aby například na vlastní náklady vybudovala průzkumné hlubinné vrty i mimo areál ložiska.

Pohled z Velkého Javorníku na Štramberk se známou věží Trúba a horou Kotouč s vápencovým lomem.

Starosta také zmínil, že město s firmou Kotouč zatím nemá příliš dobré zkušenosti. „Dohody se až na výjimky neplní, občané také nedobře vnímají problémy s otřesy při odstřelech nebo že město dostávalo nižší odvody z vytěžené suroviny, než na co mělo nárok. Snad se nyní postoj těžařů změní a budeme dále jednat.“

Někteří zastupitelé starostův postoj kritizovali, dokonce jeho vystupování označili za předvolební emoce, vinili ho ze zkreslování údajů a střetu zájmů. „To mě uráželo, není to pravda,“ reagoval starosta.

Jen plácnutí do vody, míní zastupitel

Mezi kritiky patřil i radní Pavel Podolský (ODS). Domnívá se, že souhlas s plánem a jednání s těžaři bude městu prospěšnější.

Upozornil, že už nyní má Kotouč povolení těžit dalších asi dvacet až pětadvacet let. „Odmítnutí bez dalšího vyjádření je jen plácnutím do vody. Nyní se může stát, že plán si firma stejně prosadí, ale už bez našich podmínek,“ obává se zastupitel.

Jiní zastupitelé naopak vidí budoucnost Štramberka bez těžby. „Na jedné straně turistické centrum, nedaleko lom. Bohatě stačí dalších 25 let těžby, už to dále neprotahujme,“ řekl Milan Hanzelka (SNK) a přidal se radní Jaroslav Baďura (SNK): „Štramberk je těžbou unavený. Pojďme vyřešit to, co naši předci nemohli.“

Na jednání bylo zvědavých asi sedmdesát lidí. Většinou firmu kritizovali, a když některý ze zastupitelů naznačil podporu projektu, dali najevo svůj nesouhlas. „Na odstřely v lomu jsme sice zvyklí, ale v poslední době to je katastrofa,“ stěžoval si například Ondřej Holub.

Stanovisko města je důležité

Další upozorňovali, že těžba ve větší hloubce zničí spodní vody a studny vyschnou. „Několik pramenů už zmizelo. A nejen podle mého názoru se voda ztrácí vinou těžby,“ poukázal Josef Hrček.

Jednání se nikdo z firmy nezúčastnil. „V obecenstvu, myslím, někdo seděl, ale na mou výzvu, aby vystoupili, nereagovali,“ řekl starosta. Už dříve ředitel Kotouče Josef Jurák pro MF DNES konstatoval, že firma se s námitkami občanů a města vždy vypořádala.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že odmítnutí města je v povolovacím procesu významná skutečnost. „Nyní bude záležet na tom, čím svůj nesouhlas zdůvodní a jaké případné podmínky bude vyžadovat.“

Autor: