Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

  16:16
Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě mezi nejlepší pracoviště svého druhu v Česku. Lékaři z jižních Čech i Plzeňského kraje tam posílají stále víc pacientů, a proto muselo vedení nemocnice gastroenterologii přestěhovat do větších prostor.

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení. | foto: archiv Jihočeského kraje

Pacienti ji teď najdou v přízemí interního pavilonu, kde dříve sídlila hemodialyzační stanice. Nové centrum je navíc vybaveno moderními přístroji, které používají specialisté ve fakultních nemocnicích.

„Gastroenterologie je jednou z top činností naší nemocnice. Jejími ambulancemi v interním pavilonu ročně projde kolem 6,5 tisíce pacientů. Tým lékařů a sester u nich provede kolem 35 tisíc medicínských výkonů. Právě narůstající počet pacientů byl důvod, že v dosavadních prostorách již nebylo poskytování léčebné a diagnostické péče vhodné,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.

Celkové náklady na přestavbu, a především vybavení novou technikou činily 25 milionů korun, z toho 21 milionů nemocnice zaplatila s pomocí evropské dotace s významným podílem Jihočeského kraje.

Kromě standardních výkonů ultrazvukových, gastro a kolonoskopických mají nyní pacienti k dispozici přímo v tomto centru i speciální přístroje ke stavění krvácení do trávicí trubice.

„Současně je velikou výhodou nového centra přítomnost vlastního speciálního rentgenového zařízení s vysokou rozlišovací schopností, které lékaři využívají především k vyšetření a léčbě žlučových cest a slinivky břišní,“ upřesnil Fiala.

Děláme víc výkonů než Fakultní nemocnice v Brně, říká primář

V posledních pěti letech přibývá každoročně v ambulancích centra v meziročním srovnání o patnáct procent pacientů.

„Je to dáno tím, že děláme pořád složitější výkony, které široko daleko nikdo nedělá. A proto se na nás obrací pacienti nejen z naší spádové oblasti, ale také z Krumlovska, Prachaticka a Budějovicka, ale i z Klatovska, Sušicka či Domažlicka,“ vypočítal primář Ivo Horný s tím, že významná část pacientů k nim míří především na endosonografie trávicího traktu.

Tuto metodu, která vede k výraznému zlepšení diagnostiky a určení rozsahu především nádorů zažívacího traktu, používají strakoničtí lékaři už jedenáct let. Nejvíc u pacientů s onemocněním konečníku a přilehlého okolí a také jícnu, žaludku, slinivky břišní a žlučových cest.

„Děláme třeba víc výkonů než Fakultní nemocnice v Brně nebo Plzni, máme na to kvalifikovaný personál i špičkové přístroje. Úplně novou metodou, kterou zavádíme, je pH-metrie, která je důležitá pro stanovení kyselosti šťáv v jícnu. Tímto vyšetřením lze prokázat škodlivý návrat žaludečního obsahu do jícnu, což pacienti často pociťují jako pálení žáhy a někdy to může být příznakem komplikací v jiných orgánech,“ řekl Horný.

Přitom v posledních letech strakoničtí gastroenterologové zachycují a léčí výrazně víc pacientů s nádory slinivky břišní. Naopak zaznamenali zřetelný pokles nádorů tlustého střeva a žaludku.

„U tlustého střeva to souvisí s preventivním programem, který spustilo ministerstvo zdravotnictví přes zdravotní pojišťovny. Když s tím před pěti lety začaly, bylo to náročné. Lidé se k nám hrnuli a my pro ně těžko hledali termíny. Dnes jich chodí na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku zhruba třetina z cílové skupiny nad 50 let a díky tomu skutečně klesá počet nádorů,“ vysvětlil primář týmu složeného ze šesti lékařů, pěti sester a jedné sanitářky.

Doktorů má dost, sester by však potřeboval víc. „Můj požadavek je sedm sester, ale nejsou. Je to těžké,“ dodal.