Šternberk má dost nábytku a koberců u popelnic, začal je hlídat fotopastmi

  4:54
Šternberská radnice se rozhodla pro novou taktiku v boji s lidmi, kteří nechávají u kontejnerů na odpad starý nábytek, koberce či televize i přesto, že tam nepatří. Na vybraných místech proto začala rozmisťovat fotopasti, které mají viníky zachytit přímo při činu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle radnice černé skládky u kontejnerů jednak vytváří často nehezký pohled na haldy starých věcí, především ale jejich likvidace stojí ročně kolem padesáti tisíc korun a také lidskou práci, pro něž by město mělo mnohem lepší využití.

„Zaměstnanci skupiny obecně prospěšných prací několikrát za týden objíždějí město a skládky likvidují. Neustálé odstraňování stojí mnoho úsilí i času, které bychom mohli vynaložit jinde. Neukáznění občané zahlcují Šternberk černými skládkami i přesto, že mají k dispozici sběrný dvůr a město organizuje svozy velkoobjemových odpadů,“ uvedla mluvčí radnice Irena Černocká.

U kontejnerů se objevuje stále častěji například starý nábytek včetně třeba kuchyňských linek, dále koberce, elektrospotřebiče, vyhozená umyvadla či záchodové mísy nebo i stavební suť.

„Veškerý takový odpad přitom mohou obyvatelé zdarma odložit právě ve sběrném dvoře, který se nachází v Uničovské ulici, a to ve všední dny od šesti ráno do šesti večer. V sobotu pak dvůr zavírá v poledne. Kromě toho město pořádá pravidelně jarní svozy, kdy jsou po městě umisťovány kontejnery,“ dodala Černocká.

Lidé ponecháváním takových věcí u kontejnerů riskují stejnou pokutu, jako kdyby založili černou skládku v přírodě – tedy až padesát tisíc korun.

V Prostějově zkouší kamery, v Přerově se fotopasti neosvědčily

Při boji se skládkaři spojí síly zaměstnanci odboru životního prostředí s městskou policií, jejíž strážníci budou fotografie ze šesti fotopastí pořízených za necelých třicet tisíc korun vyhodnocovat. Jejich rozmístění se bude různě měnit, podle dosavadních zkušeností radnice nicméně nejčastěji skládky vznikají v místech, která jsou dobře dostupná autem.

„Mezi tradičně nejproblémovější lokality patří stanoviště s kontejnery v ulicích Lidická, Potoční, Poděbradova, Závodní, Ořechová a Na Valech, Příkopy, Dolní Žleb, U Horní brány a Nádražní,“ nastínila mluvčí.

Šternberk není v regionu prvním městem, který se v boji s černými skládkami takto „vyzbrojil“. Podobnou taktiku používá třeba i prostějovský magistrát.

„Máme pro tento účel mobilní kamery. Úplně se ten problém vymýtit nepodařilo, zrovna minulý týden někdo na parkoviště v Brněnské ulici téměř v centru vyvezl starý gauč. Ale k částečné eliminaci černých skládek to přispělo,“ popsala mluvčí Jana Gáborová.

Radnice reagovala na jarní sérii oznámení a stížností na skládky. ¨

„Nepořádek nestačíme uklízet. Lidé skládky vytvářejí nejen na pozemcích města, ale i v lokalitách patřících Povodí Moravy. Nacházíme tam staré matrace, krabice, různé nádoby, kusy nábytku a podobně,“ zlobil se v dubnu náměstek tehdejší primátorky Jiří Pospíšil.

Naopak v Přerově se před lety fotopasti příliš neosvědčily. „Měli jsme je na několika místech, ale účinnost byla poměrně nízká,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Miroslav Komínek.