Báňský úřad se zatím do Ostravy stěhovat nebude, vláda návrh zamítla

  13:04
Jen dílčí neúspěch. Tak regionální politici hodnotí rozhodnutí vlády nepodpořit návrh Starostů a nezávislých na přestěhování třiadvaceti centrálních úřadů z Prahy do krajů. V Ostravě se podle tohoto plánu měla usídlit například centrála Českého báňského úřadu.

Hejtman Ivo Vondrák nepovažuje stěhování úřadů za ztracenou věc. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jenže báňský úřad se do Ostravy stěhovat nebude. Alespoň prozatím. „Přesuny sídel vybraných úřadů nejsou patřičně odůvodněny, jeví se nahodilými a místy jsou zcela kontraproduktivní k cílům návrhu,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Vláda také kritizovala, že podle předkládací zprávy záměr neobsahoval vyčíslení nákladů, které by si přesídlení vyžádalo.

Poslanecká sněmovna proto bude tuto věc projednávat s negativním stanoviskem vlády, termín ještě není jasný.

Moravskoslezský hejtman a poslanec Ivo Vondrák však nepovažuje stěhování za ztracenou věc.

„Návrh sice podrobně neznám, ale určitě se o něm budeme bavit na klubu hnutí ANO. A samozřejmě vládní nesouhlas lze přehlasovat,“ zmínil.

Upozornil, že rozhodně není příznivcem stěhování přímo ministerstev. „Tam chápu, že je asi nutná nějaká centralizace. To se však netýká jiných státních úřadů. Tam stěhování logiku naopak má,“ přiblížil Vondrák.

Zmínil například Technologickou agenturu nebo Státní fond životního prostředí. „Právě například tyto dvě instituce by v Ostravě měly smysl. Jsme průmyslovým regionem, současně s nejvíce zatíženým životním prostředím,“ podotkl Vondrák.

Tento týden se setká s ostatními hejtmany na jednání Asociace krajů ČR. „A tam, předpokládám, na téma stěhování úřadů budeme hovořit,“ podotkl.

Ostravský primátor Tomáš Macura přiznal, že v přijetí návrhu z dílny STAN nevěřil. „Byl příliš masivní,“ zmínil fakt, že se záměr týkal třiadvaceti úřadů.

Proto Macura vládní odmítnutí neoznačuje za prohru. „Stěhování speciálních centrálních institucí, jejichž lokalizace v Ostravě dává ekonomický i věcný smysl, určitě nevzdáváme,“ slíbil primátor.

Vondrák s Macurou, oba členové vládnoucího hnutí ANO, proto opakovaně naznačují, že větší úspěch bude mít zřejmě separátní jednání mezi představiteli kraje a vlády. Lhůtu na dohodu si však politici zatím nedávají.

Možnost užší dohody naznačuje i vládní usnesení, které nevylučuje dílčí stěhování vybraných úřadů. Vondrák s Macurou si rovněž uvědomují, že přímo v pražských úřadech vládne ke stěhování velký odpor. To se ostatně ukazuje už v současnosti.

„Přestěhování centrály fondu kamkoliv mimo Prahu by s sebou přineslo výrazné omezení přímé vazby na centrální orgány či orgány fondu s negativním dopadem na přípravu a realizaci dotačních titulů a jeho činnost by tak byla významně paralyzována,“ konstatovala například mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Jen mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek připustil, že za nesouhlasem se stěhováním stojí i nechuť úředníků měnit místo bydliště.

„Jenže v regionu by se díky stěhování vytvořilo mnoho pracovních pozic pro kvalifikované lidi, což je velmi žádoucí,“ reagoval hejtman Vondrák.

Autor: