Prastarý moravský hrad Rokštejn má nového souseda: kanadský srub

  18:10
Okolí malebné zříceniny Rokštejna, jednoho z nejstarších moravských hradů, má po stovkách let novou dominantu. Na kopci v Přímělkově na Jihlavsku postavili dělníci kanadský srub. Podle památkářů nejde o dobré řešení, novostavba narušuje panorama starobylého hradu.

Novostavba srubu vyrostla na dohled od zříceniny hradu Rokštejna. Vedle domu přibude ještě garáž a dřevník. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když přichází turista po stezce k Rokštejnu směrem od Panské Lhoty, naskýtá se mu nový pohled. Vidí stovky let starou hradní věž v kombinaci s dřevěným domem z roku 2017.

Podle památkářů to není vhodné řešení, že se srub objevil na horizontu za hradem. „Z hlediska památkové péče poškozuje výraz tradiční lokální dominanty hradu,“ uvedla Ilona Ampapová, mluvčí telčské pobočky Národního památkového ústavu.

Pracovníci státní památkové péče ale podle ní nedisponují zákonnými prostředky, aby vznik takových staveb mohli ovlivnit.

„Celá záležitost s námi nebyla konzultovaná. Nedostali jsme žádnou žádost o vyjádření k této stavbě,“ dodala mluvčí. Nový srub totiž nestojí v památkové zóně nebo v ochranném pásmu.

Přímělkov i Panská Lhota jsou místní části Brtnice. Podle starostky města Miroslavy Švaříčkové je se srubem všechno v pořádku. Byla se podívat na místě. A doufá, že až bude srub hotový a doplněn okolní zelení, vyladí se vše tak, aby novinka navazovala na stávající domy.

Stavební úřad dal povolení

„V Přímělkově je velmi kopcovitý terén, a tudíž je obtížné najít rozvojové plochy pro výstavbu. Srubovitý dům se nachází v zastavitelném území místní části v lokalitě určené pro bydlení v rodinných domech. A je v souladu se schváleným územním plánem Brtnice,“ uvedla Švaříčková.

Už při tvorbě územního plánu podle ní na radnici zvažovali, co je pro různé lokality vhodné a za jakých podmínek. Určili i výšku zástavby v Přímělkově. Vedle nového srubu vyroste ještě garáž a dřevník.

Dřevěný jednopodlažní dům bude mít obytné podkroví. „Stavby byly povoleny místním stavebním úřadem,“ doplnila starostka.

Hrozila i přehrada

Bývalé šlechtické sídlo nedaleko nového srubu bývá v posledních letech častým cílem turistů. Zřícenina se nachází na skalní vyvýšenině nad říčkou Brtnicí. Má dlouhou historii. První písemná zmínka pochází z roku 1289.

Hrad založil rod Hrutoviců. Koncem čtrnáctého století se dostal do rukou Valdštejnů. Když byl za husitských válek pobořen, Valdštejnové přenesli své sídlo do Brtnice a Rokštejn definitivně opustili.

Kolem zříceniny, která je památkově chráněna od roku 1958, ročně projde několik tisíc lidí. Vede tudy cyklostezka směřující od Jihlavy do Rakouska i turistická cesta z Brtnice. Také srub je hned vedle cyklostezky.

Město Brtnice se o Rokštejn stará. Postupnými zásahy se snaží bránit rozpadání středověkého zdiva.

Záchranné práce s podporou ministerstva kultury začaly v roce 2002, vše stálo řádově miliony korun.

S opravami pomáhají památkáři a archeologové z brněnské Masarykovy univerzity. Archeologové zkoumají Rokštejn od osmdesátých let minulého století.

Kulturní památkou byl prohlášen v roce 1988. V údolí, kde stojí, totiž měla být vybudována přehrada. Dříve už byly opraveny zdi hradního paláce a podařilo se pro turisty zpřístupnit sedmnáct metrů vysokou věž.

Autor: